Většina lidí si dává kávu po ránu, protože jim dodá energii. A potom také po obědě, nebo v případě, že dorazí nějaká návštěva. Je pravda, že kofein v nápoji obsažený tělo takzvaně nakopne. Věděli jste ale, že pokud bude mít vaše tělo kofeinu příliš, dojde k naprosto opačnému účinku?
V první řadě je třeba si uvědomit, že kofein není obsažen pouze v kávě. Pokud pijete přes den energetické drinky, černý čaj, nebo třeba colu, je důležité myslet na to, že byste měli kávu omezit, protože kofeinu máte už tak dost, upozorňuje WebMD.
Obecně se doporučuje nepřekračovat 400 mg kofeinu denně pro zdravé dospělé. To odpovídá přibližně 3-4 šálkům kávy (záleží na velikosti šálku a způsobu přípravy).
Předávkování kofeinem
Pokud vypijete příliš mnoho kofeinu, projevit se to může mnoha způsoby. Mezi hlavní znaky předávkování patří nervozita a úzkosti, zrychlený srdeční tep, zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy, žaludeční problémy, dehydratace, třes rukou a nespavost nebo poruchy spánku, píše My Health.
Ve vážných případech může dokonce dojít k arytmii a k selhání srdce. To se obvykle stává, pokud člověk nadměrně kofein užívá pravidelně, nebo v případě, že to s ním přežene opravdu výrazně.
Vyčerpání těla
Káva sice tělu dodává energii a i při její přehanné konzumaci se obvykle projeví spíše hyperkativita, může ale dojít i k tomu, že kofein naopak způsobí celkové vyčerpání organismu a vy se budete cítit unavení, popisuje Healthline.
Kofein totiž může narušit kvalitu spánku, což vede k únavě během dne. Má také mírné diuretické účinky. To může vést k dehydrataci. Častá stimulace nadledvin kofeinem může také vést k jejich přetížení a následnému vyčerpání, doplňuje BBC.
V neposlední řadě pak může dojít k takzvanému kofeinovému crashi. Po odeznění stimulačních účinků kofeinu jednoduše může nastat náhlý pokles energie, který často vede dokonce i ke stavům mdlob.
Zdroj: My Health, Mayo Clinic, Healthline, Aurora Health Care, WebMD, BBC
Autor: Šárka Cvrkalová