Vlna veder už zasáhla Česko a možná i vy patříte mezi ty, jež sluníčko nepříjemně spálilo kůži. Pokud se nejedná o vážně popáleniny, jež vyžadují návštěvu nemocnice, poradíte si s nimi i doma sami.
Mazat, mazat, mazat
Ochrana před sluncem je extrémně důležitá. Mazat, mazat, mazat, říkaly naše maminky. Přesto se tím ne vždy řídíme a může se stát, že na krém s ochranným faktorem při odchodu do práce ráno jednoduše zapomeneme.
Stačí pár chvilek na slunci bez opalovacího krému a jsme rudí jak rajčata. První záchranou přitom může být mnohem více věcí než jeden speciální přípravek z lékárny.
Bílý jogurt i esenciální oleje
Když se spálíme, uleví nám pocit chladu na postižených místech. Osvědčenou babskou radou je nanesení kvalitního bílého jogurtu, který se nechá na popálenině, dokud je nám to příjemné.
Díky tuku a bílkovinám obsaženým v mléce pokožku zklidníte a vytvoříte si na ní ochranný film. Podobně funguje i ovesné mléko.
Zapátrejte i ve své kosmetické taštičce. Popáleniny pomáhá hojit levandulový esenciální, rakytníkový nebo kokosový olej. Mátový olej je zase přirozený prostředek proti bolesti a pomáhá s otoky a záněty způsobenými vlivem popálení od sluníčka.
Pomůže med, okurka nebo jablečný ocet
Jistý účinek přinese i aloe vera, takže pokud si ji doma pěstujete jako pokojovou rostlinu, máte vyhráno. Čas hojení popálenin sice nekrátí, ale vaši pokožku příjemně zklidní, což také přinese úlevu. Navíc uleví od bolesti a pálení.
Na popáleniny můžete přiložit i syrovou bramboru nebo kolečka okurky. Budou vás příjemně chladit a jako první pomoc určitě poslouží. Plátky okurky uleví i unaveným očím a citlivé kůži kolem nich. Spáleniny hojí i jablečný ocet nebo med jakožto přírodní antibiotikum mající protizánětlivé účinky.
Kůži je potřeba hydratovat a u spálenin to platí dvojnásob. Dopřejte jí tedy nějaký opravdu hutný krém nebo obyčejnou vazelínu.
Autor: Alice Konopásková