Jste unavení, trápí vás suchá kůže, přibírání na váze nebo třeba zimomřivost? Samozřejmě se může jednat o příznaky mnoha problémů, jedním z nich je ale také autoimunitní onemocnění s názvem Hashimotova tyreoiditida. Slyšeli jste o něm?
Hashimotova tyreoiditida, známá také jako chronická lymfocytární tyreoiditida, je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní štítnou žlázu. Je to nejčastější příčina snížené funkce štítné žlázy, definuje nemoc WebMD.
Únava, přibírání na váze a deprese
V České republice se odhaduje, že Hashimotovou tyreoiditidou trpí přibližně 5-10 % populace. Celosvětově je to jedno z nejčastějších autoimunitních onemocnění, které postihuje asi 5 % populace, přičemž výskyt je vyšší v rozvinutých zemích.
Onemocnění postihuje ženy asi osmkrát častěji než muže. Vzniká, když imunitní systém vytváří protilátky proti tkáni štítné žlázy, existuje pro něj také genetická predispozice. Objevuje se ale velmi často i náhle během těhotenství či po porodu, píše Johns Hopkins Medicine.
Příznaky nemoci jsou různé, nejčastěji je to ale přibírání na váze, únava, deprese, zimomřivost, suchá kůže, problémy s koncentrací, svalové bolesti a vypadávání vlasů. Důležitá je u nemoci včasná diagnostika, jinak se příznaky samozřejmě časem zhoršují.
Nedá se vyléčit, ale můžete zmírnit příznaky
Hashimotova tyreoiditida je bohužel nemoc, která se nedá vyléčit. Pokud se u člověka objeví, zbavit se jí není možné, existuje ale celá řada možností, jak její příznaky minimalizovat a žít spokojený život i s ní.
Kromě užívání syntetických hormonů štítné žlázy je důležité chodit na pravidelné kontroly, kde vám budou tyto hodnoty přeměřeny. Pomoci může také změna životního stylu. Důležitý je pravidelný pohyb přiměřené intenzity, vyvážená strava bohatá především na jód a omezení stresu.
S touto nemocí se dá žít kvalitní život, pokud pacient dodržuje léčebný režim a pravidelně navštěvuje endokrinologa. Většina pacientů může vést normální život bez větších omezení, musí však počítat s tím, že jde o celoživotní onemocnění vyžadující pravidelnou kontrolu a léčbu.
Zdroj: Better Health, Johns Hopkins Medicine, Cleveland Clinic, Mayo Clinic, WebMD, Pro lékaře
Autor: Šárka Cvrkalová