Escherichia coli: Nebezpečná bakterie v létě útočí i několikanásobně víc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Bakterie
Zdroj: Pixabay

Escherichia coli, běžně známá jako E. coli, je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevech lidí a zvířat. Většina kmenů E. coli je neškodná. Některé však mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

E. coli byla objevena v roce 1885 německo-rakouským pediatrem Theodorem Escherichem. Ten tehdy zjistil, že většina kmenů je prospěšná pro trávicí systém. Na druhou stranu ale jiné mohou způsobit závažné onemocnění, dokonce i smrt.

Projevy infekce

Člověk nakažený bakterií E. coli trpí obvykle průjmy s krví, infekcemi močových cest, bolestmi hlavy a horečkami. U novorozenců může docházet k meningitidě a v mnoha případech dokonce k sepsi.

„Nejznámější je enterohemoragická E. coli (EHEC), která produkuje toxin zvaný Shiga a může vést k hemolyticko-uremickému syndromu (HUS), potenciálně život ohrožujícímu stavu,“ uvádí web My Cleveland Clinic.

Prevence a léčba

Preventivní ochranou proti infekci je především dostatečná hygiena. Rozhodně byste se měli vyhnout pití vody ze zdrojů, které nejsou ověřené. Různé pumpy a studny mohou obsahovat bakterie stejně tak, jako nedostatečně zpracované maso, varují Novinky.

Pokud se bakterií nakazíte, důležité je hodně odpočívat a pít hodně vody pro zabránění dehydrataci. V závažných případech může být nutná hospitalizace a intravenózní podávání tekutin.

Antibiotika se obvykle nedoporučují, protože mohou zvýšit riziko komplikací. Při podezření na infekci E. coli se vyhněte užívání léků proti průjmu, které mohou zpomalit vylučování toxinů z těla, doplňuje WebMD.

Zvýšené riziko v létě?

Bakterií E. coli se můžete nakazit prakticky kdykoli. V létě je ale riziko vyšíí a to hned z několika důvodů. Tím prvním je teplé počasí. Vyšší teploty podporují růst bakterií v potravinách.

Častější grilování a piknikování zvyšuje riziko nedostatečné tepelné úpravy masa, častěji ale také konzumujete čerstvé ovoce a zeleninu, které mohou být kontaminované. Riziko hrozí i při koupání v přírodních vodách, které mohou být bakteriemi kontaminované.

Zdroj: Pro Ženy, WebMD, My Cleveland Clinic, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články