ŘAda lidí se někdy cítí smutných a říkají, že mají depresi. Obvykle je to jen něco, co člověk pronese, aniž by to myslel vážně. Někdy si ale jedinci možná skutečně myslí, že to, co prožívají, depresí je. Jak poznat smutek od deprese, jaký je v nich rozdíl a jak s nimi pracovat?
Smutek je přirozená lidská emoce, kterou každý někdy zažívá. Jedná se o přechodný emocionální stav, který je obvykle vyvolán konkrétní nepříjemnou událostí nebo ztrátou. Charakterizují ho dočasnost. JEdnoduše po nějaké době odezní, vysvětluje Medical News Today.
Deprese je ale naproti tomu vážné duševní onemocnění, které má mnohem závažnější a dlouhodobější dopady. Je tedy třeba ji léčit s odbornou pomocí. Kdy a jak ji vyhledat?
Deprese VS smutek
Smutek kromě dočasnosti charakterizuje dále jasný spouštěč. Něco se nám stane, rozejdeme se, někdo z našeho okolí zemře. Je přirozené se po takových událostech cítit špatně. Postupně se nám ale zlepšuje nálada a dokážeme se radovat z věcí.
Deprese přichází náhle a také zkrátka nevysvětlitelně. Člověk se jednoduše cítí velmi špatně, aniž by k tomu měl důvod. Nedokáže se zbavit negativních emocí, nic mu nedělá radost, nedokáže se nad ničím pobavit, vysvětluje článek na NIH.
Jak s problémy naložit?
Obě emoce zahrnují pocit smutku. Obě ovlivňují náladu. Někdy smutek může přerůst v depresi. Obě emoce mohou být ale nebezpečné. Smutek překonáte tím, že budete mluvit s lidmi kolem sebe, pokusíte se soustředit na něco, co vám udělá radost.
Deprese nicméně sama neodezní. Je třeba ji léčit profesionálně. O problémech mluvit s odborníkem, brát předepsané prášky, dělat cvičení, která se naučíte na terapiích. Pokud je člověk dlouhodobě v depresi, vážně si tím ničí zdraví.
Lidé často nejí, nespí, nechodí mezi lidi. Místo toho, aby žili, jednoduše jen přežívají. Nakonec je podobné stavy mohou dovést až k sebevraždě. Vždy je tedy třeba komplikace řešit, a to ideálně hned v raném stádiu.
Zdroj: NIH, CDC, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová