Chůze naboso není vždy zdravá. Obzvlášť pro osoby s cukrovkou je nebezpečná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
chuze na boso
Zdroj: Shutterstock

Podle mnohých lidí je chození naboso zdravé. A často je to pravda, je ale třeba vnímat všechna ALE. Zatímco pro zdravého člověka může mít bosá chůze doma nebo i po venku zdravotní přínosy, pro některé jedince je pěkně nebezpečná.

Podle serveru Biolékař má chůze naboso mnoho výhod. V České republice se stává čím dál oblíbenější, a v létě tak vidíte i venku v parku často někoho bez bot. Doma navíc nosí boty málokdo a často se procházíme po pokoji jen v ponožkách nebo s úplně bosýma nohama.

Výhody chůze naboso

Při chůzi bez bot využíváme méně používané svaly, které pomáhají udržet rovnováhu našeho těla. Díky tomu se zlepšuje krevní oběh, potvrzuje studie z roku 2018. Chůze naboso také snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a zlepšuje celkový postoj i rovnováhu, potvrzuje i článek ze serveru Pulse.

Překvapivou informací pro mnohé možná je to, že má chůze naboso pomáhat dokonce i se zlepšením zraku. Na vidění má údajně vliv palec, proto je dobré chodit naboso například v trávě, kdy dochází k jeho přirozenému masírování.

Dále pak chůze naboso pomáhá snižovat stres a úzkosti, zbavuje vás staré nemocné kůže na nohou a pomáhá vám doplňovat vitamín D. Ačkoli má očividně řadu výhod, je stále pro mnohé osoby nebezpečná. Po přečtení následujících řádků tak možná zvážíte pořízení nějakých papučí i na doma.

Nebezpečná pro osoby s cukrovkou

První skupinou lidí, kteří by měli vždy chodit minimálně v ponožkách, ideálně však v botách i doma, jsou osoby, které trpí cukrovkou. Při dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi dochází k poškození funkce nervů. Tomuto stavu se říká diabetická neuropatie, popisuje Zdraví Euro.

Právě z těchto důvodů by si diabetici měli dvakrát rozmyslet, jestli se vydají na zahradu jen tak bez bot. Podle lékařů by si naopak měli minimálně pantofle nasadit už jen při chůzi po bytě.

Zdravotní problémy nohou

Chůze naboso především po domácnosti se pak může podepsat na nohách jedinců, kteří mají přirozeně k problémům s dolními končetinami předpoklady. Při chůzi bez bot doma vzniká riziko zhoršení problémů s plochýma nohama nebo patní ostruhou.

Pokud máte problémy s plochýma nohama, je důležité, abyste měli dobrou oporu v botách. Při chůzi naboso dochází k přetěžování nohy, což může vést k bolestem nejen nohou, ale i zad, krční páteře, hlavy, kolen či kyčlí.

Patová ostruha pak vzniká v případě, že je přetížen vazivový aparát v nohách. I u patní ostruhy je tedy důležité nosit vhodnou obuv a vyhýbat se dlouhodobému chození naboso po tvrdém, nepřirozeném povrchu, píše server AA zdraví.

Zdroj: DIA styl, Biolékař, AAzdraví, Zdraví Euro, Healthline, Pulse

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články