Charley horse se samozřejmě dá přeložit do češtiny jako Charlieho kůň, tento výraz se ale spíše i u nás používá v původním anglickém znění. Jedná se o označení, které preferují především Američané, ve chvíli, kdy dostanou náhlou a velmi silnou křeč. Ta se nejčastěji projevuje v lýtku či obecně ve svalech nohou, může ale postihnout i jiné části těla.
Charlie horse není běžná křeč, které se během půl minuty zbavíte. Jde o velmi bolestivou událost trvající často i několik minut. Bývá spojována především se zimním obdobím, kdy jedinci trpící na křeče ovlivněni chladným počasím tento stav mohou prožívat častěji.
Bolestivá křeč
Každá křeč je sama o sobě nepříjemná. Jedná se o nedobrovolnou kontrakci svalu, ke které může docházet z mnoha důvodů. Co se týče křeči tohoto typu jde ale o velmi intenzivní a dlouho trvající problém, při kterém mnohdy nemůžete končetinou pohnout i desítky minut, píše MedlinePlus.
Důvodem vzniku bývá často nadměrná fyzická aktivita, dehydratace, dlouhodobé sezení či stání v nepřirozené poloze, nedostatek hořčíku, ale také těhotenství. Veškeré tyto důvody mohou vést k běžným křečím, především v zimě je ale problém často daleko většího rozsahu, varuje WebMD.
Jak se křeče zbavit?
Charley horse je spíše americký slangový výraz, nikoli odborná lékařská definice. Návod na to, jak se problému zbavit, je tak velmi podobný jako u klasické křeči. Pro okamžitou úlevu jemně protáhněte postižený sval.
Pokud se bolest projevuje v lýtku natáhněte nohu a přitáhněte špičku k tělu. Při křeči stehna si lehněte na záda a přitáhněte koleno k hrudi. Podle toho, co vám lépe pomáhá, aplikujte buď teplý, nebo studený obklad.
Důležitá je samozřejmě prevence. U některých lidí sice dochází ke křečím častěji, pokud ale budete zásobovat tělo hořčíkem a dodržovat pitný režim, rozhodně je můžete minimálně omezit. Dbejte také na to, abyste byli spíše v teple měli dostatek odpočinku.
Zdroj: Mayo Clinic, MedlinePlus, WebMD, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová