Letní vyrážky umějí nepříjemně potrápit. Prevencí mohou být krémy nebo hygiena

od Soňa Jiroutová
< 1 minuta čtení
Vyrazka
Zdroj: 123RF.com

Léto je časem radosti, tepla a venkovních aktivit. Bohužel, toto období přináší i různé kožní problémy, mezi které patří letní vyrážky. Tyto vyrážky mohou být způsobeny různými faktory, jako je horko, pocení či kontakt s alergeny.

Letní vyrážky umějí potrápit, a to zejména v případě, když jste na dovolené. Jaké jsou nejčastější druhy vyrážek a co s nimi dělat?

Potničky

Příznaky potniček se mohou pohybovat od malých puchýřků až po hluboké, zanícené bulky. Objevují se jako shluk puchýřků, které mohou způsobit intenzivní svědění.

Obvykle se objevují v záhybech a tam, kde se oděv otírá o kůži. U kojenců se vyrážka nachází hlavně na krku, ramenou a hrudníku. Může se také objevit v podpaží, loketních záhybech a tříslech.

Existuje několik druhů. Nejlehčí formou je vyrážka miliaria crystallina. Dochází k ní při ucpání potních pórů.

Typ, který se vyskytuje hlouběji v kůži, se nazývá miliaria rubra. Pupínky jsou zanícené a svědí. Když se zaplní hnisem, jedná se o typ miliaria pustulosa.

Alergické reakce

Ačkoliv jaro skončilo, kýchání a vyrážky stále pokračují. I léto je totiž plné alergenů a například ambrózie bývá jedním z nejčastějších spouštěčů letní alergie.

Nejčastěji se ale i u nealergiků objevuje alergie na sluníčko. Jedná se o vyrážku, která velmi svědí.

Sluneční vyrážka je druh fotodermatózy, kdy vystavení slunečnímu záření vyvolává reakci na kůži.

Pomoci mohou kortikosteroidní krémy, antihistaminika nebo studené obklady.

Používáním opalovacích krémů snižujeme riziko alergických reakcí a poškození pokožky. Dále pomůže oblečení s dlouhým rukávem nebo speciální oblečení s UV faktorem.

Prevence je základ

Základem prevence k zamezení letních vyrážek je správná hygiena. Pravidelné mytí těla a osušování pokožky pomáhá předcházet potničkám.

V létě bychom také měli nosit lehké a prodyšné oblečení, protože nošení volného oblečení z přírodních materiálů snižuje pocení a riziko podráždění pokožky.

Zdroje: Medical News Today, WebMD, Healthline

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články