Zánět močových cest měl nejspíš každý z nás v životě minimálně jednou, u některých lidí se ale opakuje. Ve většině případů je zvládneme podchytit včas a léčit je jen klidovým režimem a teplem. V takovém případě si celá řada z nás kupuje brusinkové čaje a sušené brusinky v domnění, že na močové cesty pomáhají. Je to ale pravda? Medicalnewstoday.com zná odpověď.
Brusinky se dají konzumovat v různých podobách, a dokonce se přidávají i do mnoha léků. To, že pomáhají se zánětem močových cest a dokážou nás zbavit problémů lépe než kdejaká antibiotika, je ale je pouze mýtus.
Podle vědců sice brusinky pomáhají se záněty, ale pokud si myslíte, že pytlík sušených brusinek vás uchrání před problémy, jakmile vám začnou příznaky zánětu močových cest, jste na omylu. Raději spoléhejte na doktory a na léky, které vám předepíšou.
Pouhá prevence
Brusinky zajistí vašemu tělu obrovský přísun vitamínu C a látek, které pomáhají se zvýšením imunity těla. Jsou tak prokazatelně nápomocné při problémech se záněty, ale spíše jako jejich prevence, nikoli léčba.
Výzkum na univerzitě v Chicagu loni dokázal, že tento lidový lék ve skutečnosti nikdy s močovými cestami nepomáhal. Vědci se ale o tomto problému dříve přeli a celé řadě farmaceutických společností to stačilo k tomu, aby začaly brusinky využívat na přípravu prášků a kapek.
Je pravda, že brusinky mají léčivé účinky, ale nestačí samy o sobě. Pokud si koupíte nějaké prášky na zánět močových cest nebo budete užívat antibiotika předepsaná lékařem, bude v nich pravděpodobně nějaký obsah brusinek.
Zároveň ale obsahují také jiné látky, které vás zánětu zbaví. Rozhodně nepomůže jít si do obchodu koupit sušené brusinky nebo čaje, které bez přítomnosti těchto dalších látek nepomáhají.
Celá řada lidí, a dokonce i lékařů, ale má za to, že první pomocí při počínajících problémech jsou právě tyto bobule. Podle vědců se jedná o jeden z největších zdravotnických omylů.
Na co brusinky skutečně pomáhají?
I když brusinky nevyléčí záněty močových cest, netvrdíme, že jsou špatné. Jak již bylo zmíněno, mají celou řadu vitamínů. Obsahují obrovské množství antioxidantů a pomáhají s detoxikací těla.
Jsou také ideální při problémech s trávicí soustavou, protože mají čisticí účinky, díky kterým udržíte svá střeva zdravá a čistá. „Studie na zvířatech naznačují, že konzumace brusinek pomáhá měnit složení střevního mikrobiomu a chrání před chronickým zánětem,“ píše medlicker.cz.
Bobule jsou vhodným pomocníkem při hubnutí, pomáhají udržovat hladinu glukózy v krvi, zlepšují zdraví srdce a pomáhají udržet zdravé oči. Lidé, kterým se rapidně zhoršuje zrak, mohou díky brusinkám tento pokrok pozastavit.
V neposlední řadě podle vědců z Chicaga mohou brusinky pomáhat se snížením rizika rakoviny. Jedná se o ovoce, které má opravdu velké léčivé účinky, a pokud je někdo konzumuje pravidelně, opravdu mu záněty jen tak nehrozí.
Ovšem samy o sobě nejsou brusinky lék. Jsou pouze, podobně jako jiné ovoce, plné vitamínů a mohou mnoha nemocem předcházet. Až vás příště bude trápit pálení při močení, raději se poraďte s lékařem a nespoléhejte na brusinkovou samoléčbu.
Zdroj: globalnews.ca, webmd.com, medicalnewstoday.com
Autor: Šárka Cvrkalová