V posledních letech se antibiotika až příliš nadužívají. Lidé je považují za všelék, který dokáže pomoci při chřipce i kašli. A nejen, že jsou často předepisovány i v případě viróz, kdy nemají vůbec žádný účinek, ale navíc jsou jimi vykrmována jateční zvířata, aby se u nich předešlo rozvoji infekcí. Také se díky antibiotikům zrychluje růst dobytka do jateční váhy. A tak se rezistence bakterií na antibiotika bleskurychle zvyšuje.
Doktor J. McKenna píše ve své knize Alternativy k antibiotikům: „Bakterie v tělech jatečných zvířat získávají multirezistenci. Taková mnohonásobná rezistence se může přenést na člověka, ať už přímým stykem se zvířaty, kontaminovanou potravou, nebo dokonce půdou (pokud se výkaly zvířat používají například k hnojení).“
Největší hrozba lidstva
Podle Světové zdravotnické organizace jsou bakterie největší hrozbou lidstva. Lékaři svým pacientům předepisují stále nové druhy medikamentů, které doposud neztratily účinnost.
Někdy se zkouší další a další antibiotika, než konečně některé z nich nemocné osobě zabere. Smrtící bakterie se však vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí, dochází u nich k všelijakým mutacím, a tak se může brzy stát, že pacientům žádné léky nepomohou.
Vědci při výzkumu bakterií e-coli zjistili, že v Petriho misce odolává větším a větším dávkám léků.
Během pouhých dvou týdnů se skupina bakterií stala i vůči těm nejvyšším dávkám antibiotik rezistentní. A tyto bakterie plodí další, ještě odolnější kmeny.
Díky stále vyššímu užívání antibiotik se s největší pravděpodobností zvyšuje i počet lidí, kteří trpí různými alergiemi.
Nadměrné konzumaci antibiotik lze předcházet
Jak nadměrné konzumaci antibiotik předcházet? Nevyžadovat po lékaři tento lék, pokud on sám nerozhodne o jeho podávání.
Zkusit alternativní léčbu – mnohé byliny jsou přírodními medikamenty. A co se masa týká, doporučujeme využívat maso z ekofarem či od drobných chovatelů.
Odolnost vůči lékům děsí lékařské experty, neboť by mohla lidstvo přivést do záhuby, anebo přinejmenším alespoň ke strašlivé krizi.
Některé předpovědi hovoří o katastrofickém jevu, kdy by bez vhodných léčiv mohlo zemřít během následujících třiceti let až deset milionů osob ročně.
Už dnes statistiky ukazují, že každoročně umírá v Evropě a USA cca padesát tisíc pacientů v důsledku neléčitelných infekcí.
Jen ve Velké Británii je to dvanáct tisíc lidí díky mikroorganismům rezistentním vůči antibiotikům. V podstatě jsme už dnes ve válce s bakteriemi.
Autor: Jaroslava Linková