Ačkoliv venku není dvakrát teplo, stromy a květiny se začínají po dlouhé zimě probouzet a my si můžeme užívat voňavé a rozkvetlé louky v okolí našich domovů. Bohužel se ale s přicházejícím jarem zhoršují i alergie, které trápí nemalé množství lidí.
Miliony lidí trpí sennou rýmou a mnozí si jsou vědomi toho, že doba kýchání, svědění očí a ucpaného nosu se každým dnem blíží. Odborníci vysvětlují vše, co potřebujete o alergické rýmě vědět, a také popisují, jak si rýmu neplést s příznaky koronaviru.
Kýchání na denním pořádku
Za normálních okolností se déšť postará o rozptýlení pylu, ale za sucha se pyl rozfouká přímo do vzduchu, kde se pak může snadno dostat do očí a nosu. Otázkou je, zda nás letos čeká období sucha, nebo deště. Při velkém suchu totiž bývají alergie poněkud agresivnější.
„Přestože sezóna senné rýmy v tomto roce začala poněkud špatně, zdá se, že není tak špatná jako ta loňská,“ vysvětluje farmaceut Sultan Dajani. Kvůli pandemii koronaviru bylo na silnicích méně aut a méně znečištění, které by jinak mohlo přispět k nepohodlí způsobenému sennou rýmou.
Příznaky senné rýmy bývají nejhorší kolem jedenácté a osmnácté hodiny, a to proto, že se pyl pohybuje na úrovni nosu. Asi v jedenáct hodin ráno poletuje pyl na této úrovni, v průběhu dne pak vystoupá do atmosféry a poté, jak se během dne ochlazuje, znovu sestupuje na zem.
Je to senná rýma, nebo něco horšího?
„Jak u alergie, tak i u koronaviru můžete mít příznaky podobné chřipce. Někteří lidé se sennou rýmou mají pocit, že prostě chtějí jít spát stejně jako ti s koronavirem. Ale zatímco vysoká teplota je jedním z příznaků koronaviru, senná rýma horečku nezpůsobuje,“ říká jeden z odborníků doktor Morris.
U senné rýmy také nebudete mít bolesti v krku ani žádnou poruchu vnímání chuti a čichu. Větší pravděpodobnost při senné rýmě je svědění v nose, kýchání a oteklé oči.
Vysoký výskyt pylu v ovzduší však může být něco, na co bychom si všichni měli dávat pozor, protože ať už trpíte sennou rýmou, nebo ne, pyl zvyšuje riziko onemocnění koronavirem.
Pokud na alergie trpíte a nedokážete si od nepříjemných stavů ulevit díky volně prodejným přípravkům, neváhejte a vyrazte k lékaři, který vám zaručeně pomůže.
Zdroj: Daily Mail
Autor: Štěpán Pacík