Somnilokvie: Když náš mozek promlouvá v říši snů

2 minuty čtení
Spanek
Zdroj: Pixabay

Velké části z nás se stalo, že někdy slyšel někoho mluvit ze spaní, nebo že dokonce sám ze spaní mluvil. Tomuto jevu se odborně říká somnilokvie a během života ji podle odborníků zažije minimálně jednou až 66 % z nás. Tento fenomén nám poskytuje zajímavý vhled do fungování našeho mozku během spánku.

Když spíme, náš mozek prochází různými fázemi spánku. Mluvení ze spaní se může objevit v jakékoli fázi, ale nejčastěji k němu dochází během REM fáze, kdy máme nejvíce snů, ale také během přechodů mezi jednotlivými spánkovými fázemi.

V těchto momentech může dojít k částečnému probuzení řečových center v mozku, zatímco zbytek mozku zůstává ve spánkovém režimu, vysvětluje Sleep Foundation. Občasné mluvení ze spaní není žádným důvodem k panice. Pokud se ale děje somnilokvie častěji, může jít o příznaky vážnějších problémů.

Jak mozek ve spánku funguje?

Během somnilokvie dochází k zajímavému jevu. Části mozku odpovědné za řeč jsou aktivní, zatímco oblasti zodpovědné za vědomou kontrolu a filtrování řeči zůstávají v útlumu. Proto mohou lidé ze spaní říkat věci, které by v bdělém stavu nikdy nevyslovili.

Zajímavé je, že řečová centra často pracují nezávisle na centrech paměti, takže člověk si ráno nepamatuje, co v noci říkal, vysvětluje WebMD. Mluvení ze spaní se může stát problémem ve chvíli, kdy například ruší našeho partnera, nebo mluvíme tak nahlas, že budíme sami sebe.

Dále je ale někdy také spojeno s agresivními výbuchy, dalšími spánkovými poruchami a je doprovázeno denní únavou nebo jinými zdravotními problémy. Pokud se navíc objeví zničehonic, aniž byste na problém trpěli dříve, jde nejspíš o příznak nějakého duševního problému.

Někteří jedinci jsou k problému náchylnější

Mnoho z nás ze spaní někdy promluví. Existují ale lidé, kterým se problém děje častěji, protože k němu mají genetické predispozice. Velmi často také ze spaní mluví osoby trpící náměsíčností.

Ze spánku často mluví děti, s věkem ale problémy obvykle odeznívají. Dále se může somnilokvie objevovat častěji také u osob užívajících nějaké určité léky, k mluvení ze spánku pak mnohdy dochází během horeček, kdy člověk blouzní.

Pokud se pro vás stane mluvení ze spaní problémem, existuje několik cest, jak se ho zbavit. Samozřejmostí je zlepšení spánkové hygieny a zmírnění stresu. Pokud ale ani to nezabere a problém vám výrazně zasahuje do života, pomoci mohou i psychoterapie, doplňuje Healthline.

Zdroj: Cleveland Clinic, Sleep Foundation, WebMD, Mass General Brigham, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články