Zelená voda v bazénu je zdraví nebezpečná. Dá se jí ale zbavit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Bazen
Zdroj:123RF

Voda je drahá a všichni také víme, že by se s ní z ekologických důvodů mělo šetřit. Málokomu se tak chce v létě napouštět bazén na zahradě několikrát. Jenomže voda někdy zezelená a vy máte pocit, že není jiná možnost. My vám prozradíme pár tipů, jak se s problémem dá bojovat.

Zelená voda v bazénu je poměrně běžným jevem. V mnoha případech se v ní lidé koupou, dokud není situace opravdu kritická a není třeba vodu vyměnit. Je pro nás bezpečné se v takové vodě v létě osvěžovat? Proč voda mění barvu? A jak se dá problém řešit? Přinášíme odpovědi.

Bezpečné to rozhodně není

Zezelenání vody v bazénu je běžný problém, který má několik možných příčin. Jednou z nejčastějších je růst řas, které se zde objevují, protože v létě svítí slunce a jim vyhovuje vlhké prostředí ve spojení s vysokými teplotami.

Za zelenou barvu vody může někdy ale také její pH, nedostatek chloru ve vodě nebo přítomnost mědi v ní. Obecně se koupání v zelené vodě nedoporučuje a může být pro člověka zdravotně nebezpečné, píše iDNES.

Zelená voda často obsahuje bakterie, které mohou způsobit kožní podráždění, infekce nebo alergické reakce. Některé druhy řas navíc produkují toxiny, které mohou být při požití nebo vdechnutí nebezpečné. Zelená barva často mimo jiné naznačuje i to, že chemické složení vody není v rovnováze. To může vést k podráždění očí, kůže nebo dýchacích cest.

Jak se zelenou vodou bojovat?

Řešením problémů se zelenou vodou je v první řadě doplnění chloru, který v ní obvykle chybí. Chlorové tablety byste měli dávat do bazénu pravidelně každý večer, při koupání je ale vždy vyndejte!

Proti bakteriím pak pomůže fyzické čištění. Důkladně vyčistěte stěny a dno bazénu kartáčem, používejte také pravidelně bazénový vysavač. V neposlední řadě pak aplikujte přípravky proti řasám.

Až v případě, že nic z výše zmíněného nepomohlo, uvažujte o tom, že bazén vypustíte a napustíte čistou vodou. Potom je třeba dbát především na prevenci a udržovat čisté mimo jiné také okolí bazénu, aby ke komplikaci nedošlo znovu, doplňuje iDNES.

Zdroj: Deník, iReceptář, Naše Krásná Zahrada, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články