Zakázaná slova: Za vyslovení některých pojmů můžete ve světě dostat pokutu. Nebo jít rovnou do vězení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pismena
Zdroj: Pixabay

Některá slova by se v určitých situacích neměla používat. A nemluvíme pouze o nadávkách. V dnešní době sice v mnoha zemích existuje úplná svoboda slova, v některých státech jsou ale přesto určité pojmy zakázané. A to například v médiích, ale třeba také pouze na veřejnosti.

Samozřejmě se snažíme krotit, neříkat nadávky před dětmi, také jinak mluvíme s lidmi váženými a nadřízenými, než s našimi přáteli. V mnoha zemích si ale lidé musí skutečně dávat pozor na to, co říkají. Za některá špatná slova jim totiž hrozí vysoké tresty.

Pokuta i vězení

U nás je televizní program omezený v tom smyslu, že se na některých stanicích do desáté hodiny večerní nesmí vysílat některé nepřístupné pořady. V Británii ale zašli ještě dál. Slova zadek a kráva se tam totiž v televizi nesmí vyslovovat. Alespoň tedy ne do deváté hodiny večerní, uvádí video na YouTube.

Na Novém Zélandu je třeba si dávat pozor i na to, co říkáte na veřejnosti. Pokud totiž vyřknete slovo loser, tedy ofenzivní pojem pocházející z angličtiny, můžete si vysloužit pokutu v přepočtu až 12 000 korun.

V Pákistánu se v médiích a v psané formě nesmí používat slovo kondom. V Mongolsku pak dokonce za vyslovaní slova penis nebo masturbace můžete skončit ve vězení.

Severní Korea a její pravidla

Severní Korea má pravidla na mnoho věcí a řada z vás pravděpdoobně ví, že v mnoha ohledech je tato země ohledně svobody slova poměrně přísná. Nesmíte zde na veřejnosti používat anglické výrazy jako Bye bye. Podle informací kanálu Top 5 věcí do 2 minut vás mohou tamní úřady i odposlouchávat po telefonu a za vyřknutí těchto slov můžete skončit ve vězení.

Stejné je to i s frázemi I love you nebo See you. To totiž podle všeho má značit, že máte slova odposlouchaná ze zahraničních seriálů, které jsou v zemi zakázané.

V Číně zase nesmíte vyslovit jméno medvídka Pú. A důvod? Někteří lidé v minulosti údajně tuto přezdívku dávali prezidentu Si Ťin-pchingovi. A na závěr ještě něco z oblasti sociálních médií: Ve francouzských televizích jsou oficiálně zakázána vyslovovat slova Twitter a Facebook.

Zdroj: YouTube, Education Healhcare, TikTok

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články