Mysleli jste si, že vydry v zoologických zahradách se naučily husarským kouskům, aby pobavily návštěvníky? Vyvedeme vás z omylu. Důvod, proč tak rády žonglují, je mnohem jednodušší. Stále je ale tak trochu opředen tajemstvím.
Několik zoologických zahrad ve Velké Británii se rozhodlo zúčastnit výzkumu, jehož předmětem bylo chování vyder v zajetí. Tato zvířata se totiž ráda pohybují kolem skalek a stromů, kde najdou věci, s nimiž jde žonglovat. Kousky dřeva a kameny jsou jejich nejčastějšími pomůckami.
Zlepšují si pátrací dovednosti?
Vědci si zpočátku mysleli, že vydry žonglují proto, aby vylepšovaly své pátrací schopnosti. Za účelem vyvrácení nebo potvrzení této domněnky pak pozorovali přibližně padesát vyder od tří měsíců do devatenácti let.
Během půl roku jim dodávali potravu v různých inteligenčních hračkách a hlavolamech podobným těm, které plníme dobrotami pro naše psí miláčky. Chtěli tak simulovat to, jak si vydry musí poradit s potravou ve volné přírodě.
Potrava ukrytá v míčcích
Vydry se totiž živí například škeblemi a mušlemi, jež musí před sežráním otevřít. Lidé jim tak naplnili masem například tenisové míčky, do nichž předtím udělali otvor. „Potrava ukrytá v tenisových míčcích způsobila to, že ji vydry musely vytáhnout podobně jako z malých úkrytů ve volné přírodě,“ vysvětlila spoluautorka studie Mari-Lisa Allison.
Výzkumníky zajímalo, jak dlouho bude vydrám trvat, než hádanku vyřeší. To pak porovnávali s tím, jak moc daný jedinec žongluje. Domněnka o zlepšování pátracích schopností se jim nepotvrdila. Ukázalo se totiž, že vydry začnou žonglovat více, jakmile mají hlad a přiblíží se čas krmení. Samotná podstata této aktivity je ale vědcům stále záhadou.
Autor: Šárka Blahoňovská