Vonné svíčky mohou ničit ovzduší. Při výběru si proto dávejte dobrý pozor, nebo si je jednoduše vyrobte sami doma

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Svicky
Zdroj: Pixabay

Vonné svíčky jsou v posledních letech velmi oblíbené. Dávají se jako dárky, lidé si je rádi doma zapalují, a to především s příchozím podzimem a v nastávajícím zimním období. Věděli jste ale, že ve skutečnosti mohou být tyto svíčky v mnoha ohledech nebezpečné pro ovzduší?

Vonné svíčky jsou oblíbenými z mnoha důvodů. Vytváří útulnou atmosféru v chladnějších a temnějších dnech, jejich vůně evokují podzimní náladu, velmi populární jsou jablečné, skořicové a vanilkové. Lidé tráví více času doma a chtějí si interiér zpříjemnit, píše NIH.

Nebezpečné pro přírodu

Ačkoli je nicméně doma používáme skoro všichni, jen málokdo si uvědomuje, že jsou vonné svíčky mnohdy nebezpečné pro přírodu, konkrétně pro ovzduší kolem nás. Uvolňují totiž těkavé organické látky a saze, mohou navíc obsahovat parafín vyrobený z ropy, píše National Observer.

Jsou to ale často právě syntetické vonné látky, které mohou být škodlivé. Proto je při výběru svíčky třeba dbát na to, abyste vybrali tu správnou. Některé dražší jsou totiž vyrobeny tak, aby přírodě neubližovaly. Je tedy hezké pár korun ušetřit, nekvalitní svíčky se nicméně nevyplácí vašemu okolí, navíc obvykle daleko rychleji vyhoří, uvádí Independent.

Hledejte svíčky ze sójového nebo včelího vosku, s bavlněnými nebo dřevěnými knoty. Preferujte přírodní esenciální oleje místo syntetických vůní. Kontrolujte také složení a vyhýbejte se ftalátům a jiným škodlivým látkám, doporučuje pro výběr vonných svíček web Arbor Made.

Udělejte si svíčku doma

Jistotu, že neděláte nic, co by ublížilo přírodě, budete mít v případě, že si vonnou svíčku vyrobíte také sami doma. Je to velmi snadné.

Potřebovat budete 500 gramů sójového vosku, bavlněný knot, 40 kapek esenciálního oleje podle vlastního výběru, sklenici, větší mísu na vodní lázeň, hrnec s vodou, dřevěné špejle na míchání a teploměr.

Připravte si vodní lázeň. Do hrnce nalijte vodu a vložte do něj velkou skleněnou mísu. Nakrájejte sójový vosk na menší kousky a vložte je do skleněné mísy ve vodní lázni. Vše potom zahřívejte na mírném ohni, dokud se vosk zcela nerozpustí. Teplota by měla být kolem 80 °C.

Mezitím připravte knot. Jeden konec připevněte ke dnu skleněné nádoby na svíčku pomocí kapky roztaveného vosku nebo lepidla odolného proti teplu. Když je vosk zcela rozpuštěný, sundejte mísu z vodní lázně a nechte vosk mírně zchladnout asi na asi 65 °C.

Přidejte esenciální olej a jemně vše promíchejte dřevěnou špejlí. Opatrně nalijte vosk do připravené nádoby s knotem. Druhý konec knotu zajistěte například tužkou položenou přes okraj nádoby, aby knot zůstal rovný a uprostřed. Nechte svíčku ztuhnout při pokojové teplotě asi 24 hodin.

Po ztuhnutí zkraťte knot na délku zhruba 1 cm. Svíčku před prvním zapálením nechte takzvaně zrát alespoň 48 hodin, aby se vůně dobře spojila s voskem. Potom je už jen na vás, zda si ji zapálíte doma, nebo ji někomu darujete.

Zdroj: The Guardian, Arbor Made, Independent, NIH, National Geographic, National Observer

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články