Velikonoce klepají na dveře. Letošní oslava však bude ve značně omezeném stylu. Vládní opatření zakazují vycestování z okresu, ve kterém žijete, a shromažďování osob je také věcí, jež je aktuálně tabu. Pojďme se ale i tak podívat na pár zajímavostí o tomto svátku.
Pomlázka, malování vajec, velikonoční beránek. To vše neodmyslitelně patří k této každoroční oslavě u nás. Stejně tak jako my, i ostatní země tento svátek slaví, ovšem trochu jiným způsobem. Zjistili jsme, jak je to s Velikonocemi ve světě.
Jak je to u nás a v sousedských státech?
Na celé severní polokouli jsou zvyky velikonočního období víceméně podobné. Oslava Velikonoc je oslavou triumfu života nad smrtí. Tento svátek je zasvěcen cti Krista, který obětoval svůj život za hříchy svých blízkých.
I v Africe bude letošní oslava v trochu jiném duchu. Pravidelně se zde totiž rodiny scházejí ve velkém, sdílejí speciální jídlo s křesťany i nekřesťany.
Nejčastějším pokrmem je zde vařená nebo pražená rýže s masem nebo kuřetem. Na kostelech zde uvidíte ozdoby v podobě motýlů a květin.
A co třeba Austrálie? Toto místo je úžasnou zemí s lidmi z různých částí světa. Proto se zde Velikonoce slaví různými způsoby.
Hlavním dnem je velikonoční neděle, při které lidé chodí na bohoslužby a na snídani si dávají horké pečivo v podobě sladké buchty ozdobené křížkem. Některé rodiny pořádají na zahradách velikonoční lov, při kterém hledají ukrytá vejce.
Sladké je velice oblíbené
Pokud byste pak někdy v tomto období zavítali do Mexika, pak očekávejte doopravdy oslavy ve velkém. Lidé se na tento svátek připravují po celý rok. Velikonoce v Mexiku jsou kombinací dvou samostatných velkých obřadů.
První obřad znamená celý svatý týden – od Květné neděle až po velikonoční sobotu. Druhý obřad je pak od neděle vzkříšení až do následující soboty. Většina Mexičanů využívá toto období pro dovolenou a každý si volí svůj styl oslavy.
A co vy? Máte nějakou speciální tradici, kterou dodržujete každý rok? Pokud ano, můžete se s námi podělit na emailové adrese [email protected].
Zdroj: https://www.theholidayspot.com
Autor: Štěpán Pacík