Vánoce na pláži nebo ve fast foodu? Ano, i tak slaví Vánoce lidé ve světě

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vanoce na plazi
Zdroj: Mirelle / Shutterstock.com

Vánoce mají jedno společné – miluje je většina lidí po celém světě, vyjma vánočních Grinchů. Zároveň se ale v mnohém liší podle toho, v jaké části světa se právě nacházíte. Ve Spojených státech vás mohou u dveří překvapit koledníci, v Argentině sousedé s dárky a v Newfoundlandu přátelé, kteří vám přímo přede dveřmi předvedou zábavné skeče. Pojďme si dnes představit vánoční tradice, které se dodržují jinde na světě.

Vánoce, které připomínají narození Ježíše Krista, se slaví jedinečným způsobem v různých zemích, dokonce i v těch, kde je málo křesťanů.

Slaví se všude, jen jinak

Podle serveru National Geographic jsou například v Indii pouze 3 % křesťanů, ale i tak zde slaví Vánoce.

V Japonsku se ke křesťanství hlásí dokonce jen 1 % obyvatel, ale amerického Santa Clause zde najdete všude.

Vánoční oslavy, formované kulturními normami, mají často lokální atmosféru. V Betlémě, Ježíšově rodišti, křesťané vystavují betlémy a své dveře označují kříži.

V Sýrii děti čekají na dárky od nejmladšího ze tří velbloudů moudrých mužů a v Itálii pak nosí dárky čarodějnice Befana.

Oslavy napříč Evropou

V Německu jsou domy v prosinci vyzdobeny pohádkovými světly a slavnostními ozdobami, ale vánoční stromeček se zdobí až 24. prosince ráno. Dárky zde naděluje Otec Vánoc.

V Anglii většina lidí začíná s vánoční výzdobou brzy, tedy již v polovině listopadu. Mnoho rodin zdobí své domy spoustou světelných ozdob. Majitelé domů pak často vybírají dary od návštěvníků jejich expozic na pomoc místním charitativním organizacím.

V Polsku začíná štědrovečerní večeře tím, že si rodina rozdělí oplatek. Může však začít až tehdy, kdy se na nebi objeví první hvězda. Hledání první hvězdy je připomínkou mudrců, kteří následovali hvězdu, aby navštívili narozeného Ježíše.

V Norsku naděluje dárky Julenissen a rodiny si zde vzájemně přejí God Jul, tedy Veselé Vánoce.

Vánoce dál od Evropy

V Etiopii lidé slaví Vánoce, nazývané Ganna nebo Genna, 7. ledna v souladu s etiopským ortodoxním kalendářem. Mše často začíná zvláštním průvodem se svíčkami, při kterém účastníci nosí tenký bílý šátek zvaný netela a před začátkem bohoslužby třikrát obcházejí kostel.

Filipínci slaví Noche Buena a pořádají velké párty až do ranních hodin. Součástí oslav jsou velké světelné dekorace, jejichž ústředním motivem je rozsvícená hvězdná lucerna.

Také v Mexiku se dle serveru The Broma slaví Noche Buena. Oslava zde obvykle zahrnuje velkou půlnoční hostinu, zpěv a tanec. Součástí tradice je také rozbíjení piňat a pochutnání si na slavnostním jídle.

V Japonsku je běžné, že rodiny navštěvují americký řetězec rychlého občerstvení KFC. Tato tradice zde trvá od sedmdesátých let 20. století.

Na Ukrajině si ambiciózní hodovníci pochutnávají na 12 chodech – jednom za každého apoštola. Tradičně pokrmy neobsahují žádné maso, vejce ani mléko. I zde Sviata Vecheria začíná až s první hvězdou na obloze.

No a pokud na Vánocích nemáte rádi zimu, doporučujeme cestu do Austrálie. Zde se totiž Vánoce slaví formou pikniků přímo na pláži, protože Vánoce zde připadají na léto.

Zdroje: Natonal Geographic, The Broma, Good Housekeeping, Why Christmas

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články