Udělat životní rozhodnutí není vždy snadné. Odborníci tvrdí, že intuice je často zavádějící

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zamyslena zena
Zdroj: Pexels

Člověk se v životě často dostane do situace, kdy se musí rozhodnout. A nejedná se o rozhodnutí snadné, mnohdy může velmi výrazně ovlivnit náš život, protože, ačkoli můžeme hodně získat, můžeme také hodně ztratit. Jak v podobných situacích při rozhodování postupovat?

Život nás často staví před složitá rozhodnutí, která mohou mít dlouhodobý dopad na naši budoucnost. Ať už jde o změnu kariéry, stěhování do jiné země, nebo ukončení vztahu, tyto volby mohou být extrémně náročné. Rozhodovat bychom se tedy měli velmi pečlivě.

Základní kroky při rozhodování

Ať už se to týká čehokoli, základem je podle webu The New York Times vždy shromáždit veškeré možné informace k tématu. Sepište si seznam výhod a nevýhod každé možnosti. Následně je podstatné uvědomit si, že rozhodovat by se měl člověk srdcem, ale také hlavou.

Emoce mohou být důležitým vodítkem, ale neměly by být jediným faktorem, uvádí Psyche. Dobré je, podívat se na situaci v delším časovém horizontu. Zkuste si představit, jak byste se cítili s každým rozhodnutím za rok, pět let nebo deset let.

Následně potom získejte perspektivu od přátel, rodiny nebo lidí, kteří se někdy ocitli v podobné situaci. Pokud je to možné, s rozhodnutím nepospíchejte a vezměte si na něj dostatek času, doplňuje pak The Muse.

Neposlouchejte vždy intuici

Názory psychologů a psychiatrů se v mnohém liší. Většina z nich ale souhlasí s tím, že lidé často dají na svůj takzvaný šestý smysl. To ale není správně. „Naše intuice může být často zavádějící. Je důležité zpomalit a analyzovat situaci objektivně,“ uvádí například psycholog Daniel Kahneman.

„Při těžkých rozhodnutích je důležité mít na paměti své dlouhodobé cíle. Ptejte se sami sebe, které rozhodnutí vás přiblíží k vašim životním cílům,“ doplňuje pak jeho slova doktorka Angela Duckworth.

V neposlední řadě poté odborníci radí několik technik, které mohou s vaším rozhodováním pomoci. Patří k nim například zapisování myšlenek a jejich následné opakované čtení. Pokud vám i po několika přečteních dávají smysl, pravděpodobně jste na správné cestě, může se ale stát, že se nad svými vlastními slovy pozastavíte, vysvětluje Psyche.

Zdroj: The Muse, The Guardian, Psyche, The New York Times, UBS

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články