Toxické přátelství je třeba ukončit, než vás psychicky zničí. Nenechte se emočně vydírat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pratelstvi
Zdroj: Pixabay

Přátelství je důležitou součástí života každého z nás. Všichni potřebujeme někoho, s kým se můžeme bavit, kdo nás rozesměje, s kým si ale zároveň rozumíme i ve chvíli, kdy naše emoce nejsou právě pozitivní. Někteří lidé se nicméně jako přátelé pouze tváří.

Mezi lidmi často vznikají takzvaná toxická přátelství. Jedná se o vztahy, při kterých se jeden z lidí tváří jako skvělý kamarád, ve skutečnosti toho druhého ale pouze využívá a vlastně mu na něm nezáleží. Kamarád se mu hodí, dokud ho potřebuje. Jakmile ale nastane situace opačná, ukáže se, že vlastně až tak dobrým přítelem nebyl.

Jak poznat toxické přátelství

Poznat toxické přátelství bývá náročné. Člověk si totiž nechce připustit, že by ho osoba, která pro něj znamená tak moc, pouze využívala a jeho emoce neopětovala, vysvětluje Marianne. Přesto jsou ale náznaky viditelné.

Tím prvním je neustálá kritika. Přátelé si mohou dovolit nesouhlasit s vašimi názory a dát vám najevo, že se v něčem pletete. Pokud to ale dělají často, a navíc nevybíravým způsobem, pravděpodobně si tím jenom zvyšují vlastní sebevědomí, píše web Dům a Zahrada.

Toxické přátelství poznáte i podle toho, že vás kamarád odmítá, kdykoli potřebujete pomoc, a nechce s vámi trávit čas. Naopak v případě, že něco potřebuje on, začne vás emočně vydírat. V neposlední řadě vám pak nepřeje vaše úspěchy, naopak vám je závidí.

Jak s takovým „kamarádem“ naložit?

Pokud zjistíte, že vás kamarád pouze využívá, je třeba se od něj odpoutat. Musíte pochopit, že dělat pro takového člověka první i poslední, zatímco on z toho pouze těží a nedá vám nic zpátky, je pro vaši psychiku neskutečnou zátěží, varuje Esquire.

Neznamená to, že se s daným člověkem přestanete bavit. Měli byste ho pouze považovat více za známého, než za někoho, s kým se budete vídat denně. Pokud si přiznáte, že vám člověk za váš zájem nestojí, zvýší se vám sebevědomí a opadne z vás velké množství stresu.

Toxická přátelství jsou podle Novinek velmi častým důvodem, proč mívají lidé nízké sebevědomí, mají pocit, že na nich lidem nezáleží, nakonec se jejich stavy mohou přehoupnout i do depresí. Snažte se tedy navazovat přátelské vztahy především s lidmi, kteří vám dovedou vaše laskavosti a emoce oplatit.

Zdroj: Esquire, Marianne, Novinky, Pro Ženy, Dům a Zahrada

Autor. Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články