Lidé jsou ovlivnění tím, do jaké doby se narodí. Politická, ekonomická a společenská atmosféra formuje děti natolik, že má každá generace jiné vlastnosti a jiný přístup k životu. Proto máme generace X, Y, Z, alfa atd. Jednou z aktuálně nejvíce viditelných generací je generace Z. Jedná se o lidi žijící on-line, kteří dle průzkumů mají problémy se sexem.
Jednotlivé generace se prolínají, a nelze tak přesně říct, kdy končí jedna a začíná další. Určité rozdělení ale přeci jen lze nastínit.
Rozdělení generací
Generace lze rozlišit na válečnou generaci, baby boomers, generaci X, Y a Z. Pro určení roků narození použijeme například informace ze serveru Sítě v hrsti.
Válečná generace jsou lidé narození do roku 1945, kteří prošli válkou. Baby boomers jsou také jinak nazýváni poválečnou generací a jedná se o jedince narozené do roku 1965.
Tzv. Husákovy děti jsou generací X. Tato generace se narodila v letech 1965–1986 a bere svobodu a vzdělání jako samozřejmost. Jedná se také o první generaci fungující v on-line prostředí.
Předposlední generací je generace Z, o které bude dnešní článek. Lidé narození v letech 2000–2010 se také nazývají generací M (multitasking).
Nejnovější generací je pak generace alfa, o které toho ale zatím není moc známo.
Sněhové vločky nejsou šťastné
Generaci Z lze popsat jako první generaci, která vše dělá on-line. Není se čemu divit, protože se jedná se o generaci, která zažila technologický a internetový boom.
„Jsou to lidé, kteří se hluboce zajímají o ostatní a mají pragmatický přístup k tomu, jak řešit řadu problémů, které zavinily generace předtím, jako je především změna klimatu,“ řekla pro Stannford Report americká antropoložka Roberta Katzová.
Tato generace je často nazývána „sněhovými vločkami“ kvůli své citlivosti a neochotě dospět.
„Typický příslušník generace Z je sebevědomý člověk, který se hluboce zajímá o ostatní. Oceňuje různorodost, je vysoce spolupracující a společenský, oceňuje flexibilitu, autentičnost a nehierarchické vedení,“ dodává Roberta Katzová.
Vivek Murthy uvedl pro Daily Mail, že generace Z je mnohem méně šťastná než předchozí generace, což vede k dřívější krizi středního věku. Jako příčinu vidí v tom, že tato generace tráví mnoho času na sociálních sítích.
Za pravdu mu dává i výzkum, který pro Daily Mail Murthy citoval s tím, že američtí teenageři tráví v průměru téměř pět hodin denně na sociálních sítích a třetina zůstává na zařízeních vzhůru ve všední dny až do půlnoci.
Tlak na sexuální identitu
Právě to, že generace Z dělá vše on-line, také vede k problémům v sexuální oblasti. Server Novinky zmiňuje výzkum, dle kterého jeden ze čtyř dospělých generace Z nikdy neměl partnerský sex. Celých 31 % dotázaných ale zažilo virtuální sex nebo sexting.
„Pokud tedy mladí dospělí říkají, že nemají sex, nemusí to nutně znamenat, že jsou sexuálně nezkušení; spíše se zdá, že mnoho z nich vyjadřuje svou sexualitu jiným způsobem – a stále častěji prostřednictvím internetového připojení,“ vyjádřil se k průzkumu sexuální výzkumník Justin Lehmiller.
Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je podle terapeutky Torri Efron Peltonové z Los Angeles uznání mnohočetných sexuálních identit. Po generaci Z se žádá, aby zkoumala svou sexuální identitu, což vede k jejich deprivaci, když neumí přesně definovat, co jim vyhovuje.
Zdroje: Sítě v hrsti, StannfordReport, Daily Mail, Novinky
Autor: Soňa Jiroutová