Thomas Crapper: Jméno nesprávně spojováno s vynálezem splachovací toalety. Významně ji však zpopularizoval a vylepšil

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Thomas Crapper
Zdroj: Unknown photographer, Public domain, via Wikimedia Common

Jeho jméno se stalo synonymem pro toaletu. Možná i proto bývá nesprávně spojován s vynálezem, který ve skutečnosti vymyslel někdo jiný. Kolem sanitárního inženýra Thomase Crappera koluje spousta nepravdivých mýtů. Přestože jeho práce jistě přispěla k tomu, aby byl svět o něco čistější, splachovací záchod byl ve skutečnosti vynalezen již stovky let před jeho narozením.

Thomas Crapper byl úspěšným sanitárním inženýrem, jehož největší inovací ve skutečnosti bylo založení prvního showroomu toalet, umyvadel, van a koupelnového vybavení na světě. Vystavovat jakoukoli část sanitární keramiky byla v té době velmi skandální myšlenka. Jeho inovace však doslova přenesla splachovací záchody do běžných domácností.

Britského inženýra z viktoriánské éry obklopuje řada mýtů, které začaly vznikat až po jeho smrti v roce 1910. To, že bývá nesprávně spojován s vynálezem splachovacího záchodu, má své vysvětlení. Je totiž možné, že hovorový výraz pro záchod pochází z jeho jména. Anglické slovo „crapper“ totiž doslova znamená „hajzl“.

Hovorové pojmenování záchodu vzniklo během války

Když byli během první světové války umístěni američtí vojáci v Anglii, údajně si všimli slova „Crapper“ vyraženého na nádržce téměř každé veřejné toalety. Udělali si z něj proto obecný termín pro záchod a začali ho používat v armádním slangu. Výraz „I’m going to the crapper“ – „Jdu na hajzl“ se tak stal běžným a přenesl se i do USA.

Ačkoli se příjmení Thomase Crappera stalo synonymem pro produkt, který kdysi prodával, britský inženýr pouze zdokonaloval různé mechanismy splachovací toalety a pomohl záchody zpopularizovat.

Vznik společnosti Thomas Crapper & Co.

Thomas Crapper se narodil v roce 1836 v Thorne v Yorkshire. K budoucí práci ho inspiroval jeho starší bratr, který byl zručným londýnským instalatérem a šestnáctiletého Thomase si vzal k sobě jako učedníka.

Crapper strávil tři roky učením se řemesla a nasbíral dostatek zkušeností, aby se do práce mohl pustit sám. V roce 1860 se oženil se svou sestřenicí Marií Greenovou a o rok později se rozhodl usadit jako sanitární inženýr a založil si vlastní firmu.

Společnost Thomas Crapper & Co. začínala jako skromný podnik v oblasti sanitární techniky a instalatérství. Na Marlborough Road však měli vlastní slévárnu a kovovýrobu, což Thomasovi umožňovalo zkoušet nové designy a vyvíjet efektivnější instalatérská řešení. Nabízeli proto různé sanitární speciality a vylepšené výrobky a spolu s touhou Britů po lepších a přitažlivějších koupelnách rychle rostli.

Toalety pro krále

Již během prvního roku přišel obrovský úspěch. Princ Edward, pozdější král Edward VII., nabídl firmě Thomas Crapper & Co. velkou královskou zakázku na renovaci koupelen a vybudování toalet v několika palácích. A to včetně třiceti záchodů se sedadly z cedrového dřeva. Crapperova kariéra tak rostla raketovou rychlostí.

Crapper toaleta

Zdroj: Fawcett5 at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Zakázky se jen hrnuly

Když byl v 60. letech 19. století vystavěn nový kanalizační systém v Londýně, firmě přistály další velké zakázky. Obchody po celém městě i obyvatelé střední třídy vyžadovali Crapperovy instalatérské služby. Do toho přišla objednávka na další koupelny ve Westminsterském opatství, Buckinghamském paláci a na hradě Windsor.

Crapper zdokonalil záchodový sifon

První splachovací toaletu má na svědomí Sir John Harington, který svůj vynález navrhl a postavil již v roce 1596. Nedokázal však přijít s nápadem, jak zabránit tomu, aby se zápach z odpadu nedostával zpět do koupelny. S vylepšením v podobě sifonu ve tvaru S přišel až hodinář Alexander Cumming v roce 1775.

Byl to však Thomas Crapper, kdo si v roce 1880 nechal patentovat vylepšený sifon s ohybem ve tvaru U, který se nezasekával jako jeho předchůdce. Jeho rafinovaný patent si našel cestu nejen do paláců, ale byl prodáván i v jeho showroomu, který Crapper v roce 1870 otevřel.

Popularizátor splachovacího záchodu

V té době bylo skandální vystavovat na veřejnosti takové věci, jako jsou funkční toalety, které prostě patří do soukromí. Zákazníci však brzy ocenili, že zboží někde mohli vidět na vlastní oči a vyzkoušet si, jak funguje.

Splachovací záchod se tak právě díky showroomu Thomase Crappera stal během následujících dvaceti let běžnou součástí domácností. Jeho práce pomohla vymýtit stigma, že vnitřní záchody jsou nehygienické a výrazně tak přispěla k čistotě Londýna. Kromě prvního showroomu tohoto druhu na světě přispěl Crapper k vylepšení sanitárního vybavení devíti patenty.

Lví podíl na zpopularizování mýtů o Crapperovi měla fiktivní biografie satirika Wallace Reyburna z roku 1969 Flushed with Pride: The Story of Thomas Crapper. Reyburn byl svým humorem zodpovědný za řadu známých legend.

Po smrti manželky odešel Thomas Crapper do důchodu a svou společnost předal svému synovci a obchodnímu partnerovi. Zemřel na rakovinu tlustého střeva v roce 1910. Mimochodem, firma Thomas Crapper & Co. funguje dodnes.

Zdroj: smithsonianmag.com, allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články