Téměř polovina Čechů by nevěru odpustila. Podle psychologů může jít o cestu, jak uzdravit vztah, je ale třeba myslet na rizika

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nevera
Zdroj: Pixabay

Nevěra ve vztazích je něco, o čem slýcháme denně. Ti šťastnější z nás ve filmech či v knihách, mnoho z nás ale jistě zná někoho, kdo se s tímto problémem sám potýká nebo potýkal. V roce 2016 v průzkumu celkem 37 % Čechů přiznalo, že někdy nevěrní byli, píše Česká televize. Jaké jsou hlavní důvody k podvádění ve vztahu? A jaké zajímavosti jste o nevěře možná netušili?

Až polovina Čechů by svému partnerovi nevěru odpustila. S tímto závěrem přišel v roce 2009 článek zveřejněný na webu iDNES. Co si ale o situaci myslí odborníci? Je v rámci zdravého vztahu odpuštění takového prohřešku dobré?

Příčiny nevěry

Jedním z nejčastějších důvodů nevěry je jednoduše nespokojenost ve vztahu, píše LYDB. Doktorka Tammy Nelson, sexuální terapeutka, uvádí, že mnoho lidí hledá mimo vztah to, co jim chybí doma. A to ať už jde o emocionální spojení nebo sexuální uspokojení.

Lidé ale často také touží po něčem novém a vzrušujícím. „Lidský mozek je naprogramován tak, aby vyhledával nové a vzrušující zážitky. Pro některé jedince může být nevěra způsobem, jak znovu zažít vzrušení z nové lásky,“ říká psycholog David Ley.

Člověk by si myslel, že podvádí především lidé s vysokým sebevědomím. Opak je ale pravdou. Někteří lidé hledají v nevěře potvrzení své vlastní hodnoty nebo atraktivity, doplňuje Psychology Today.

Odpustit, či neodpustit?

Odpuštění nevěry je velmi osobní rozhodnutí a neexistuje univerzální odpověď. Odborníci se však shodují na několika bodech. Esther Perel, psychoterapeutka specializující se na vztahy, říká: „Odpuštění může být cestou k uzdravení vztahu, ale vyžaduje to tvrdou práci obou partnerů a upřímnou snahu o změnu.“

Jako cestu, jak vztah posílit, vidí odpuštění i další odborníci. Podle psychologa Roberta Weisse odpuštění neznamená zapomenutí. Je důležité adresovat příčiny nevěry a pracovat na zlepšení komunikace a důvěry ve vztahu.

Zdroj: Your Privacy, LYDB, Brides, Psychology Today, Bonobology, iDNES, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články