Když se řekne mor, lidé si obvykle představí nemoc, se kterou je člověk slabý, sotva se hýbe, leží v posteli. Taneční mor ale už podle názvu je o něčem trochu jiném. Tento fascinující a děsivý fenomén se objevil v Evropě především v období středověku a raného novověku.
Taneční mor byla nemoc, při které skupiny lidí začaly nekontrolovatelně tančit po dobu dnů nebo týdnů, často až do vyčerpání nebo smrti. Nejznámější případ se odehrál v roce 1518 ve Štrasburku, píše BBC. Zaznamenány ale byly i další, a to v různých částech Evropy mezi 14. a 17. stoletím.
Lidé umírali vyčerpáním
Následky tanečního moru byly děsivé. Jednalo se především o fyzické vyčerpání, na které stovky lidí umíraly. V některých případech došlo k úmrtí v důsledku srdečního selhání, mrtvice nebo dehydratace, píše Medium.
Mnohdy se lidé ale také při pohybu zranili, ublížili sami sobě, nebo i jeden druhému. Často ve skupinách zavládla panika, vyčerpaní tak byli nemocní nejen fyzicky, ale také psychicky. Ačkoli to zní možná směšně, byl taneční mor skutečně velmi nebezpečnou nemocí.
Jak vznikl?
Otázkou je, proč lidé nekontrolovatelně tančili. Proč museli umírat vyčerpaní potom, co se nemohli po dlouhé hodiny, někdy dokonce i dny, zastavit. Důvodů může být několik, žádný z nich ale nebyl nikdy oficiálně potvrzen, uvádí Grunge.
Některé teorie naznačují, že šlo o formu masové psychogenní nemoci vyvolanou extrémním stresem (války, hladomory, epidemie). Jiní odborníci se domnívají, že mohlo jít o otravu námelem, houbou parazitující na žitu, která může způsobit halucinace a křeče.
Některé interpretace naznačují, že mohlo jít o formu náboženského vytržení nebo kulturní praktiky. V jižní Itálii byl taneční mor spojován s kousnutím tarantule, ačkoli toto vysvětlení je dnes považováno za nepravděpodobné, doplňuje Smithsonian.
Celkově zůstává taneční mor fascinujícím, ale stále ne zcela vysvětleným historickým fenoménem, který pokračuje v přitahování pozornosti vědců z různých oborů. Už po mnoho let se ale mezi lidmi neobjevil a odborníci se domnívají, že k tomu ani nedojde.
Zdroj: 100 + 1, Grunge, Smithsonian, Medium, BBC
Autor: Šárka Cvrkalová