Symbiosexualita: Vědci přišli s novou romantickou přitažlivostí, při které hlavní roli hraje společná energie osob ve vztahu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Zamilovany par
Zdroj: Pixabay

Pojmy jako heterosexualita, homosexualita a bisexualita slyšel pravděpodobně už každý. Přitažlivost k lidem se ale nedělí jenom na základě pohlaví. Existuje celá řada termínů, které člověka v tomto ohledu mohou definovat. A jedním z poměrně nových je i symbiosexualita.

O tomto pojmu se začalo mluvit teprve nedávno. Popisuje sexuální nebo romantickou přitažlivost založenou na blízkém emocionálním spojení a důvěrném vztahu s druhou osobou, vysvětluje Economic Times.

Není oficiálně uznanou orientací

Pojem symbiosexualita se začal objevovat především v posledních několika letech na sociálních sítích a v online diskusích. Není to oficiálně uznávaná sexuální orientace v odborné literatuře, mnoho lidí se ale takto identifikuje, vysvětluje First Post.

Symbiosexualita se projevuje tím, že člověk cítí sexuální přitažlivost až poté, co s někým naváže hluboké emocionální pouto. Fyzická přitažlivost se tak rozvíjí postupně s prohlubováním vztahu, důležitější než fyzický vzhled je pro tyto osoby vzájemné porozumění a důvěra.

Na navázání intimního vztahu potřebují tito lidé často více času. Je důležité poznamenat, že symbiosexualita má určité překryvy s již existujícími pojmy. A to například s demisexualitou, což je sexuální přitažlivost, která vzniká až po vytvoření emocionálního pouta.

Samostatný fenomén?

Právě vzhledem k tomu, že jde o nový koncept, odborníci zatím nemají jednotný názor. Někteří ho považují za variantu demisexuality, jiní za samostatný fenomén. Protože jde o relativně nový pojem, který se objevil především na sociálních sítích, není zatím předmětem rozsáhlejšího vědeckého výzkumu, vysvětluje Times of India.

V posledních několika měsících se ale o symbiosexualitě mluví stále častěji a někteří lidé věří tomu, že by mohla být časem uznána jako nový oficiální pojem. Psychologové a další odborníci nicméně postupují při zařazování takto citlivého pojmu vždy velmi opatrně, upozorňuje Medium.

Zdroj: First Post, Medium, Times of India, Economic Times, Hindustan Times

Autor :Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články