Svět si připomíná 109 let od potopení Titaniku. Dodnes je předmětem mnoha konspiračních teorií

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
titanic
Zdroj: Profimedia

Není snad nikdo, kdo by o lodi s názvem Titanic neslyšel. Ve své době největší výletní loď – původně sloužící k přepravě pošty a nákladu – se smutným osudem narazila na ledovec v noci z 14. na 15. dubna v roce 1912. Nebyl to ale pouze led, který poslal loď ke dnu.

O slavné plavbě Titanicu byl natočen slavný film, ve kterém je ale velká část informací zavádějících. Tvrdí se v něm například, že byl Titanic považován za nepotopitelnou loď, to ale ve skutečnosti nikdo z jeho konstruktérů ani z posádky nikdy neprohlásil.

Jedna z legend dokonce hovoří o tom, že zatímco se loď potápěla, lodní kapela zůstala stát na přídi a hrála smutné písně. Tato informace se nikdy nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Přes 1500 mrtvých

Z celkového počtu 2200 osob na palubě přežila katastrofu pouze třetina. Přes 1500 lidí se utopilo nebo zahynulo kvůli podchlazení ve studené vodě. V roce 1985 byl vrak lodi objeven a v následujících letech se k němu konal nespočet výprav.

K obětem neštěstí patřil podle všeho i kapitán lodi, vrchní důstojník a také první a šestý důstojník. Na palubě bylo také několik miliardářů, z nichž většina nepřežila. Nejmladší cestující dívce bylo teprve devět let. Ona i její matka a sestra tragédii přežily.

Všechno začalo 10. dubna

Příběh Titanicu se začal psát 10. dubna 1912. Tehdy loď dlouhá téměř 270 metrů vyrazila z anglického Southamptonu s cílem New York. Jenže o několik dní později narazil velikán na ledovec.

Podle irského novináře Senana Molonyho, který se studování příběhu věnuje více než třicet let, vyšly nedávno najevo nové skutečnosti, které naznačují, že za potopení lodi nemohl pouze ledovec, ale i požár na palubě.

Fotografie jako důkaz

Molony se zasloužil o to, že dějiny Titanicu byly již několikrát přepsány. A stejně je tomu i v případě fotografií, které se mu dostaly do rukou. Na nich jsou totiž zachyceny události těsně před potopením lodi.

Na fotografiích je vidět tmavá, zhruba devět metrů dlouhá skvrna, která podle všeho vznikla vlivem požáru v podpalubí. Ten měl vypuknout už dávno před vyplutím lodi na moře.

Jenže těch pár lidí, kteří o problému věděli, se bálo, že by se loď stala předmětem médií, kdyby se kvůli problémům nevyplulo, a že by společnost vlastnící Titanic přišla o neskutečné peníze.

Opálený bok lodi byl u břehu natočen k moři, takže žádní cestující ani novináři, kteří celý start lodi sledovali, nemohli tušit, že se něco děje. Nakonec se ale přeci jen Titanic stal předmětem zájmu médií.

Podle některých konspiračních teorií mohl být požár varováním, které mělo zabránit vyplutí lodi. Bohužel, dnes se již jen těžko dokáže, jaký vliv měl oheň na nehodu. Je ale jasné, že hlavní příčinou smrti pasažérů byl právě náraz na ledovec.

Dnes existuje spousta exemplářů předmětů z lodi, které se nacházejí v muzeích, dále nespočet záznamů o osobách zemřelých i pohřešovaných a výstav, které tragédii připomínají. A to nejen v den jejího výročí, které připadá na 15. dubna.

Zdroj: frekvence1.cz, zoommagazin.iprima.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články