Také vám někdy přišlo, že mají starší lidé větší uši? Možná vás překvapí, že tomu tak opravdu je. Ne snad, že by lidé s velkýma ušima žili déle, spíše mají uši více času růst a také marně bojovat s gravitací.
S přibývajícím věkem dochází k výrazným změnám na celém těle, včetně zvětšování uší a nosu. Na rozdíl od mylné představy, že „rostou“, procházejí tyto orgány proměnou svých chrupavčitých tkání, zejména kolagenových vláken.
Táhne je to k zemi
Kolagenová vlákna, která tvoří velkou část chrupavčité tkáně uší a nosu, se s přibývajícími roky kvůli ztrátě pružnosti prodlužují. Navíc na ně působí gravitační síla, která způsobuje znatelný „pokles“ nosu i uší směrem k zemi. Tato změna velikosti není výsledkem růstu, ale spíše důsledkem roztažení chrupavčitých tkání.
„Stejně jako ostatní tkáně obličeje, jako jsou tváře a čelisti, mají i uši tendenci se natahovat. Co se ve skutečnosti mění, je měkká tkáň, jako je chrupavka vnějšího ucha a ušní lalůček,“ řekla Nina Shapiro, dětská ušní, nosní a krční specialistka na Westside Head and Neck v Los Angeles a emeritní profesorka na UCLA pro Huffpost.
Studie z roku 1995 zjistila, že se uši zvětšují v průměru o 0,22 milimetrů za rok. Za 45 let se tedy uši zvětší v průměru o 1 centimetr. Kromě toho vědci zjistili, že nos se s věkem nejen zvětšuje, ale jeho špička klesá směrem k hornímu rtu. V tom, jak moc se vám uši zvětší, hraje roli také genetika i to, jak moc uši zatěžujete. U jedinců s více piercingy nebo u těch, kteří nosí těžší náušnice, se ušní lalůčky prodlužují ještě více.
Určení věku podle uší
Skutečnost, že se uši časem zvětšují, inspirovala vědce k pokusu vypočítat věk člověka podle velikosti jeho uší. Výzkum zveřejněný v časopise Archives of Gerontology and Geriatrics dokonce přinesl konkrétní vzoreček. Podle studie se obvod ucha za rok zvětší o 0,51 milimetrů, z čehož odvodili následující rovnici pro výpočet věku podle uší: věk jedince = 1,96 x (obvod ucha v milimetrech – 88,1).
Zdroj: Huffpost, J A Heathcote, Why do old men have big ears?, 1995, R Tan, Ear size as a predictor of chronological age, 1997, Novinky, 100+1
Autor: Dominika Jandorová