Solné lampy mají řadu zdravotních účinků. Nevěřte ale všemu, co se o nich říká

2 minuty čtení
Solna lampa
Zdroj: Pexels

Solné lampy jsou dekorativní svítidla vyrobená z krystalů himálajské růžové soli, které jsou vyhloubené tak, aby do nich bylo možné umístit světelný zdroj. Jejich charakteristickým rysem je teplé, načervenalé světlo, které vytváří příjemnou atmosféru v interiéru. Podle mnohých osob mají řadu zdravotních účinků. Jsou ale všechny informace pravdivé?

Himálajská sůl, ze které se lampy vyrábí, pochází především z dolu Khewra v Pákistánu, který je druhým největším solným dolem na světě. Ačkoliv se sůl v této oblasti těží už více než 2000 let, solné lampy jako takové jsou relativně moderním vynálezem. Jejich popularita začala růst v 80. a 90. letech 20. století spolu s rostoucím zájmem o alternativní medicínu a přírodní léčitelství.

Zdravotní účinky solných lamp

Solné lampy rozhodně jsou v mnoha ohledech prospěšné. Řada věcí, které si o nich lidé myslí, se dá ale podle odborníků snadno vyvrátit. Přesto se většina z nich shoduje na tom, že mít lampu doma se v mnoha ohledech vyplatí.

Obecně se říká, že solné lampy produkují negativní ionty, čistí vzduch od škodlivin a alergenů, redukují elektromagnetické záření, zlepšují kvalitu spánku, a mají pozitivní vliv na náladu. Co z toho ale skutečně je pravda?

Vědecká komunita je k většině tvrzených účinků skeptická, píše Healthline. Výzkumy ukazují, že solné lampy produkují zanedbatelné množství negativních iontů, které není dostatečné pro jakýkoliv měřitelný efekt. Neexistují ani žádné vědecké důkazy podporující schopnost solných lamp významně čistit vzduch.

Naopak ale mají lampy řadu prokazatelných efektů. Teplé, tlumené světlo může skutečně pozitivně ovlivňovat náladu a podporovat relaxaci, uvádí například Dreams. Lampy jsou dekorativním prvkem, který může vytvářet příjemnou atmosféru. Někteří uživatelé mohou pociťovat zlepšení psychického stavu díky placebo efektu.

Nevýhody solných lamp

Hlavní složkou solných lamp je himalájská sůl, která mimo jiné obsahuje malé množství železa, které způsobuje růžové zbarvení, vysvětluje WebMD. Bloky soli se těží ručně, následně se opracovávají do požadovaného tvaru a vyhloubí se prostor pro světelný zdroj.

Sůl je hygroskopická, přitahuje tedy vlhkost. Pokud máte lampu ve velmi vlhkém prostředí, může se začít rozpouštět. Sůl a voda potom poničí nábytek, na kterém lampa stojí. Je proto vhodné pod lampu vždy umístit látku nebo podstavec, u kterého poničení nevadí.

Co se týče bezpečnosti, je vždy třeba používat certifikované elektrické komponenty, protože hrozí riziko přehřátí při použití příliš silné žárovky, varuje Cleveland Clinic. Lampy jsou také velmi náchylné k rozbití v případě pádu nebo nárazu.

Zdroj: Dreams, WebMD, Cleveland Clinic, Healthline, Real Simple

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články