Po smrti svého manžela nechala vdova Sarah Winchestrová postavit tajemný dům, nyní známý jako Winchester Mystery House. Dům měl údajně sloužit nejen jí, ale především duchům lidí, kteří byli zastřeleni ikonickou puškou značky Winchester a kteří ji pronásledovali. Panské sídlo v kalifornském San José je nyní oblíbenou turistickou atrakcí, plnou různých anomálií.
Sídlo Winchesterů je mezi milovníky záhad známé díky své velkoleposti a architektonickým kuriozitám. Labyrint chodeb, který má zmást zlé duchy, točité schody a dveře, které nevedou nikam, zazděné místnosti nebo číslo třináct, které se opakuje v celém domě.
A samozřejmě také nadpřirozeným jevům, které zažili sousedé či návštěvníci domu. Zatímco Winchester Mystery House zůstává oblíbeným cílem turistů, na jeho fascinující majitelku Sarah Winchester se často zapomíná.
Během výstavby tajemného sídla Sarah Winchester plnila titulní stránky novin. Psalo se však především o jejích duševních problémech a posedlosti paranormálními jevy. Přitom před výstavbou tohoto velkolepého sídla byla jen obyčejnou – ale bohatou – ženou.
Raný život Sarah Winchester
Narodila se jako Sarah Pardee v connecticutském New Havenu do rodiny z vyšší třídy. To jí zajistilo luxusní život, „dobré vychování“ a možnost studií na prestižní univerzitě. Jako samozřejmost měl pak následovat sňatek s nějakým stejně privilegovaným mužem.
Jakmile Sarah dosáhla plnoletosti, rodiče už pro ni měli přichystaného vhodného nápadníka – takového, který zajistí, aby bylo o jejich dceru postaráno po celý její život. Jmenoval se William Wirt Winchester.
Slavná puška
Jako jediný syn věhlasného výrobce střelných zbraní Olivera Winchestera byl dědicem Winchester Repeating Arms Company. Společnosti, která si udělala jméno jako jedna z prvních, jež sériově vyráběla střelné zbraně se schopností vystřelit více nábojů bez přebíjení – takzvané opakovačky.
Na jedno nabití tak dokázala usmrtit více lidí, na rozdíl od jiných zbraní. Winchestrovka se stala velmi oblíbenou zbraní, která zabíjela v rukách kovbojů, dobrodruhů a indiánů a objevila se v mnoha bitvách, včetně americké občanské války. S rostoucí popularitou winchestrovky rodina nashromáždila jmění. Štěstí jim však nepřineslo.
Rodinná tragédie
William a Sarah se vzali v září roku 1862. Během manželství William Winchester pracoval po boku svého otce. Čtyři roky po svatbě Sarah porodila dceru Annie Pardee Winchester. Radost Winchesterů však netrvala dlouho. Pouhých 40 dní po svém narození zemřela malá Annie na marasmus, vzácné onemocnění, při kterém tělo trpí podvýživou.
Ze smrti své dcery se Sarah nikdy zcela nevzpamatovala. Stále více se trápila a doléhala na ni i tíha původu rodinného bohatství – firma Winchestrových podle ní profitovala ze smrti jiných lidí, s čímž se Sarah nedokázala vyrovnat.
Aby se situace ještě více zkomplikovala, v roce 1880 zemřel Oliver Winchester a společnost zůstala v rukou jeho jediného syna, Williama. Ten však jen o rok později zemřel na tuberkulózu a vše tak zůstalo na bedrech nešťastné Sarah Winchester.
Bohatství získané z předčasné smrti lidí
Ta měla najednou v rukou padesátiprocentní podíl ve společnosti a jmění v hodnotě odpovídající současným pěti stům milionům dolarů. Během krátké doby ztratila dceru, manžela a tchána a získala pohádkové bohatství, které ji však v mysli neustále trápilo. Vyvstala proto otázka, jak s pro ni krvavými penězi naložit.
Při hledání řešení, co s penězi udělat, požádala vdova o pomoc médium v Bostonu. Vyložila mu svůj pocit viny i dojem, že ji pronásledují duše obětí zabitých winchestrovkou. Médium, skrz které hovořila i se svým zesnulým manželem, jí poradilo, aby pro sebe i duchy postavila dům. Údajně jí tak duše mrtvých odpustí a přestanou ji mučit.
Výstavba Winchester House
Sarah Winchester neváhala a v roce 1884 koupila nedostavěný statek v údolí Santa Clara v kalifornském San José. Architekta nepotřebovala, tým dělníků a tesařů měl stavět tak, jak ona uzná za vhodné. Pracovali 24 hodin denně, a ze zchátralého statku se tak zanedlouho stal sedmipatrový dům.
Sarah využívala i spiritualisty a své sídlo neustále upravovala a přistavovala tak, aby vyhověla ztraceným duším. Ve snaze zmást zlé duchy, kteří ji pronásledovali, přidávala schodiště, která náhle končila stropem, okna, která se otvírala do vnitřních místností, dveře, za kterými byly propadliště, či chodby, které nikam nevedly.
Bohatství nezapřela
Sarah Winchester byla posedlá číslem třináct, tomu musel odpovídat počet koupelen, tabulek v oknech i schodů. Kromě podivných úprav sídlo zdobí luxusní vybavení i doplňky, většinou od Tiffanyho, a překrásné parketové mozaiky.
Byly zde použity také nejvyspělejší technologie té doby včetně ústředního vytápění, tekoucí teplé vody i výtahů. Když v roce 1906 sídlo kvůli zemětřesení přišlo o tři patra, Sarah nechala přistavět nové části.
Kvůli své posedlosti duchy musela Sarah Winchester čelit po zbytek života zvěstem o tom, že je šílená nebo posedlá. V roce 1922 nakonec zemřela pokojně ve spánku. Dům zdědila její neteř, která Winchester Mystery House prodala v aukci.
Sídlo je dnes veřejně přístupné a každoročně láká tisíce návštěvníků svými podivnými chodbami, dveřmi, okny a více než 160 pokoji. A taky zvěstmi o setkání s duchy. Údajně se chodbami prochází i samotná Sarah Winchester.
Autor: Michaela Pauerová