S trémou se potýkáme v životě všichni. Pokud ale věnujete čas přípravám, dá se překonat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nervozita
Zdroj: Pixabay

Nervozita zasahuje do života každého z nás. Někdy jsme nervózní před vystoupením na jevišti, popřípadě před důležitou prezentací ve škole či v práci. Stejně tak se ale nepříjemný pocit může dostavit při návštěvě doktora, nebo třeba na prvním rande. Proto je dobré vědět, jak s nervozitou a trémou bojovat.

Tréma se může projevovat různě. Někdo se potí, jinému se klepou kolena, někteří lidé si koušou nehty nebo mnou klouby na rukou. Všichni ale cítíme nepříjemnou nervozitu a svíravý pocit v žaludku. V situacích, kdy se to nejméně hodí, jsme potom nesví, nepřirození, koktáme a nevíme co říci. Jak s tím vším bojovat?

Co trému způsobuje?

Důvodů, proč má člověk trému a cítí se před určitými situacemi nervózně, je celá řada. Hlavním důvodem je podle WebMD ve většině případů strach z neúspěchu. Sebevědomí lidé obvykle nervózní nebývají, nebo dovedou svůj strach velmi dobře skrývat.

Tréma ale může být dále způsobena také obavou, že se ztrapníte před lidmi, kteří jsou vám blízcí. Obvykle se proto více bojíte například vystupování před kamarády, než před publikem, které nicméně neznáte, vysvětuje School of Rock.

Trémou často kupodivu trpí především perfekcionisté. Mnoho lidí by si myslelo, že tito lidé jsou připraveni na všechno a mají do detailu promyšlené své jednání. Ve skutečnosti na sebe ale kladou takové nároky, že se sami bojí, že nebudou schopni svých cílů dosáhnout, píše WebMD.

Jak s trémou bojovat?

Není to snadné a mnohdy to chce hodně času a tréninku. Trému mají i ti největší umělci, kteří se na jevištích objevují pravidelně. Dovedou ji ale skrývat, překonat a užívat si zážitek navzdory nepříjemnému pocitu v žaludku, píše Forbes.

Základem všeho je připravenost. Důkladná příprava zvyšuje sebevědomí a snižuje úzkost. Je také vhodné myslet na průběh nastávajících událostí pozitivně. Kladná vizualizace totiž představuje úspěšný průběh.

Pokud jste nervózní i několik dní před konkrétním děním, je vhodné cvičení. A to nejen to fyzické, které vás zbaví alespoň na čas negativních myšlenek. Vhodné jsou i nejrůznější dýchací techniky. Meditace nebo progresivní svalová relaxace mohou snížit úzkost, doplňuje Backstage.

Pamatujte, že mírná tréma může být i prospěšná – zvyšuje bdělost a může zlepšit výkon. Klíčem je naučit se ji ovládat, nikoliv se jí zcela zbavit. Poslední radou pak je mluvit o problémech s lidmi. Sdílení starostí totiž podle odborníků vždy může ulevit.

Zdroj: Forbes, Backstage, School of Rock, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články