Růžové jezero: Záhada jeho netradiční barvy byla po více než 200 letech objasněna

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ruzove jezero
Zdroj: Pexels

Růžové jezero dlouhé roky trápilo mnoho vědců. Ti se snažili přijít na to, proč má právě tuto barvu, veškeré jejich domněnky ale byly vždy nakonec vyvráceny. Až před třemi roky se konečně ukázala pravda. Záhada růžového jezera byla konečně rozluštěna.

Jezero Hillier se nechází na Middle Islandu, největším ostrově v souostroví La Recherche v jižní Austrálii. 600 metrů dlouhá a 200 metrů široká vodní plocha má trvale sytě růžovou barvu. Jezero láká turisty z celého světa, koupání v něm je nicméně přísně zakázáno. A to z mnoha důvodů.

Jedná se o unikát a nikdo tak samozřejmě nechce, aby byl narušen, aby se voda znečistila, aby lidé jezero jakkoli poškodili. Jde ale také o to, že dlouhé roky nikdo netušil, co barvu jezera způsobuje. Jednou z možností byly i nebezpečné bakterie.

Vědecké teorie

Jezero bylo objeveno v roce 1802. Vědci nejprve spekulovali o tom, že za jeho zvláštní barvu mohou bakterie žijící v solné kůře. Jiní tvrdili, že samotná speciální sůl usazená na dně jezera může mít vliv na to, jak voda v něm vypadá.

Potvrdilo se sice, že slanost jezera je velmi vysoká, dokonce osmkrát slanější než je voda v oceánu, obě teorie byly nicméně později vědecky vyvráceny, píše Science Redirect.

Výsledky analýzy odhalily přítomnost mikrobů ze čtyř různých domén bakterií, virů a řas, které jsou schopny tolerovat velmi vysoké koncentrace soli. U žádného z nich se nicméně nepotvrdilo, že by jakkoli ovlivňoval barevnost vody.

Proč je tedy jezero růžové?

Trvalo přes 200 let, než vědci našli na tuto otázku odpověď. Ve skutečnosti s ní přišli teprve před několika roky. Ukázalo se, že v jezeře roste na dně červená řasa, která obsahuje červený pigment a obrovské množství beta karotenu.

V závislosti na slanosti vody se obvykle látky vylučované touto řasou mění na žluté až červené. Jelikož je jezero ale extrémně slané, v tomto případě dělá řasa vodu růžovou.

[readaslo]

Vědci dnes už vědí, že navzdory svému neobvyklému odstínu nemá jezero žádné známé nepříznivé účinky na lidi a žádnou známou toxicitu při požití vody. V jeho vodách by se dalo dokonce plavat. Přesto je ale veřejnosti nepřístupné.

Zdroj: Columbia Daily Tribune, Palace Travel, Practically, Meteored, Science Redirect

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články