Project Possible: Bývalý voják zdolal všech 14 osmitisícovek během půl roku. Pokořil hned několik světových rekordů

od Silvie Grulichová
3 minuty čtení
Nirmal Purja
Zdroj: Profimedia

Osmitisícovky, tedy hory s nadmořskou výškou přesahující osm tisíc metrů, jsou mezi horolezci považovány za tu největší výzvu. Nepálský horolezec Nirmal Purja jich zdolal všech 14 v rekordním čase 6 měsíců a 6 dní. Dosavadní rekord tak překonal o více než 7 let. Díky silnému týmu, kyslíku v lahvích a velkému odhodlání tak posunul hranice možného.

Reinhold Messner, který všech čtrnáct osmitisícových vrcholů dobyl jako první na světě, navíc bez použití kyslíku, k Purjovu výkonu řekl: „Je to jedinečný milník v horolezectví, co se logistiky, diplomacie a provedení týče. Dokázal tak něco, co už dříve slibovalo několik horolezců, ale většina s tím ani nezačala.“ Italskému horolezci dobytí takzvané Koruny Himálaje trvalo dlouhých šestnáct let.

Slovo nemožné nepatří do jeho slovníku

Když bývalý voják Gurkhy, Nirmal „Nims“ Purja prohlásil, že všech čtrnáct vrcholů hodlá zdolat rychleji než za sedm měsíců, téměř všichni si mysleli, že se zbláznil. „Bylo mi řečeno, že je můj plán nemožný,“ vysvětluje Nims v dokumentu, který o jeho výstupech vznikl pro Netflix.

„Proto jsem se svůj plán rozhodl pojmenovat Project Possible,“ vysvětluje dále ve snímku, který je příznačně nazván 14 vrcholů: Nic není nemožné. Do té doby všech čtrnáct osmitisícovek, které se nacházejí v jižní Asii v pohořích Himálaj a Karákóram, zdolalo asi čtyřicet horolezců.

Nejrychleji to dokázal Kim Chang-Ho z Jižní Koreje, který na to potřeboval celých sedm let a deset měsíců. Všichni proto přemýšleli, jak by Purja dokázal zvládnout to samé, ale za pouhých sedm měsíců, a především jak bude takový náročný projekt financovat.

Nebylo to laciné

Nirmal Purja sám později přiznal, jak náročné a riskantní bylo zajištění finanční stránky projektu. Začal tím, že si vzal druhou hypotéku na svůj dům, poté začal hledat sponzory a také na internetu založil crowdfundingovou kampaň. Na některé z výstupů dokonce vzal platící zákazníky, aby mu jeho úsilí pomohli financovat.

„Lezení na osmitisícovky je velmi drahé. Jednotlivé expedice stojí kolem 56 000 EUR a vynásobte si to čtrnácti,“ řekl Nims Purja v rozhovoru pro Deutsche Welle. Nakonec se mu povedlo všechny finanční prostředky nasbírat a Project Possible úspěšně uskutečnit.

Ve vysokých horách nevyrostl

Nirmal Purja se narodil v roce 1983 v Nepálu a vyrostl v okrese Chitwan, poblíž Káthmándú – snad nejrovinatější oblasti v celé zemi. Ve svých dvaceti letech vstoupil do nepálské brigády Gurkhas v britské armádě. Tradice nepálských vojáků je zde více než dvousetletá a stát se Gurkhou je snem každého mladého Nepálce.

O šest let později se stal členem elitní jednotky Královského námořnictva Special Boat Service. Na počátku roku 2018 pak ukončil svou vojenskou službu, aby se mohl naplno věnovat horolezectví a Projektu Possible.

Překonal několik světových rekordů

Prvního vrcholu, nepálské Annapurny, Nims dosáhl 23. dubna 2019. Z každých tří horolezců, kteří se snaží horu zdolat, jeden zemře. Jeho dobrodružství skončilo 29. října na vrcholu tibetské Šiša Pangmy.

Nad Purjovým výkonem nejprve někteří horolezci ohrnovali nos. V Nepálu se přemisťoval pomocí vrtulníku, aby co nejrychleji překonal vzdálenost mezi základními tábory. Při některých výstupech využíval i trasy upravené komerčními expedičními týmy.

Nad sedm a půl tisíce metrů pak využíval kyslík v lahvích a na výstupy ho doprovázel silný tým Šerpů. I tak se mu ale podařilo dosáhnout něčeho mimořádného, a kritika tak postupně utichla.

Překonal sám sebe

Překonal i svůj vlastní rekord při přechodu z nejvyšší hory světa Everestu na vrchol Lhotse a poté na Makalu. Všechny tři hory, které se nacházejí blízko sebe, zdolal za pouhé dva dny a třicet minut. O více než tři dny tak zlepšil svůj rekord z roku 2017.

Legendární fotografie z „masové turistiky“ na Everestu

Když u vrcholu Everestu uvízl ve frontě asi dvou set padesáti horolezců snažících se sestoupit z hory či naopak vystoupat na vrchol, pořídil fotografii, která obletěla svět a stala se virální. Během tohoto dne zemřeli nejméně tři lidé.

Nirmal Purja během svého projektu stihl asistovat při čtyřech záchranných operacích na osmitisícovkách. Úspěšným dokončením Projektu Possible chtěl Nims ukázat, že nepálští horolezci patří mezi nejlepší na světě.

Přestože v rekordním čase zdolal čtrnáct osmitisícových vrcholů, stále neřekl poslední slovo. „Přátelé, věřte mi, to je jen začátek,“ uvedl Nims na sociálních sítích.

Nezahálel a 16. ledna 2021 spolu s dalšími devíti horolezci z Nepálu uskutečnil vůbec první zimní výstup na K2. Uvidíme, čím svět překvapí příště.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: guinnessworldrecords.comen.wikipedia.orgdw.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články