Díváte se na sebe rádi, nebo při cestě kolem zrcadla odvracíte zrak? Pohled na sebe sama způsobuje nepříjemné pocity v překvapivě velkém množství lidí. Komu by se také líbilo být pod mikroskopem?
Možná se také v práci či ve škole účastníte online setkání, při kterých se musíte dívat nejen na své kolegy, ale také sami na sebe. Pokud se cítíte jako pod mikroskopem, máte svým způsobem pravdu. Žádné zívnutí nebo odvrácení pohledu, byť jen na několik vteřin, nikomu neunikne. Podobně nepříjemné pocity vyvolává i pohled do zrcadla.
Pohled do zrcadla může být obzvláště nepříjemný pro osoby po amputaci, s poruchami příjmu potravy, s popáleninami nebo s nízkým sebevědomím.
Ve studii z roku 2017 účastníci popsali, že pohled na sebe v zrcadle po amputaci jim působí větší utrpení než pohled na chybějící končetinu. Někteří účastníci hovořili o pocitech šoku, otupělosti a nedostatku emocí při prvním pohledu do zrcadla.
Zrcadlová meditace
Ani jedincům, kteří netrpí výše zmíněnými potížemi, však nemusí být pohled do zrcadla příjemný. Na rozdíl od mýtu o Narcisovi se většina lidí do svého vlastního odrazu okamžitě nezamiluje. Zrcadla utvářejí naše vnímání na základě toho, jak nás vidí ostatní, což často vede k sebekritickým myšlenkám. Jestliže se však svým nepříjemným pocitům postavíme čelem a schválně se budeme po delší dobu dívat na svůj odraz v zrcadle, můžeme lépe pochopit své emoce. Tzv. zrcadlovou meditaci zkoumají i vědci.
V experimentech Tary Well, která o svých výzkumech informuje na Psychology Today, sedí účastníci před zrcadlem 10 minut nebo déle bez jakýchkoli konkrétních cílů nebo pokynů – prostě jsou sami se sebou a prožívají vše, co se objeví. Řídí se přitom obecnými zásadami meditace všímavosti – soustředí se na přítomný okamžik, vnímají to, co prožívají, a snaží se o vlídné nahlížení na svoji osobu. Tím, že se takto konfrontují se svým odrazem, si lépe uvědomují své nepohodlí z pouhého bytí se sebou. A začnou si lépe uvědomovat své emoce.
Zrcadla však nezesilují pouze negativní emoce, ale i ty pozitivní. Pokud tedy k sobě místo kritických poznámek na svůj vzhled pronesete pochvalu, znásobí zrcadlo pozitivní emoci, kterou ve vás pochvala vyvolá. Schválně to zkuste.
Zdroj: Psychology Today, Wyona Freysteinson, A Study of the Amputee Experience of Viewing Self in the Mirror, 2017, Wyona M. Freysteinson, Demystifying the mirror taboo: A neurocognitive model of viewing self in the mirror, 2020
Autor: Dominika Jandorová