Proč při kýchání zavíráme oči? Vysvětlení je celkem jednoduché

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kychani
Zdroj: Shutterstock

Kýchání občas trápí každého z nás bez výjimky. Někdy jsme nemocní, někdy je důvodem alergie, jindy kýchneme jenom proto, že nás zkrátka něco lechtá v nose. Příčiny jsou celkem jasné, uvědomili jste si ale někdy, že když kýcháte, zavíráte u toho oči?

Kýchání se dá zbavit sprejem do nosu, prášky a vyhýbáním se alergenům. Celá řada lidí se ale na sociálních sítích snaží kýchání naopak vyvolat například tím, že se polechtají vatovou tyčinkou v nose. Proč? Aby dokázali, že se dá kýchat i s otevřenýma očima.

Ano, podle vědců je to skutečně možné. Je to ale velmi složité a jen malé procento populace to dokáže. Existuje sice možnost se to tréninkem naučit, kdo by na to ale měl nervy? Pokud patříte k lidem, kteří kýchají s očima otevřenýma, jste zkrátka výjimeční.

Autonomní reflex

Zavírání očí během kýchání je takzvaný autonomní reflex. To znamená, že to děláme automaticky, aniž bychom o tom přemýšleli. S takovým reflexem se narodíme a je naší součástí.

Mnozí lidé si navíc sami tento fakt neuvědomí, dokud o si o něm nepřečtou. Kýchneme si a ani nám nepřijde, že jsme na tu vteřinu oči zavřeli. Pak jsou tu ale ti, kteří si toho všímají a zajímají se o to, proč to tak je.

Neexistuje klinické vysvětlení

Slovo reflex je jedinou a poměrně jednoduchou odpovědí na tuto otázku. Neexistuje žádné zdravotní vysvětlení, proč se to děje, ani žádný vědecký výzkum, který by říkal, proč se naše tělo takto chrání.

Někteří lidé uvažují o tom, že zavíráme oči, abychom je ochránili před škodlivými látkami, které z těla vylučujeme. To jsou ale nepotvrzené domněnky. Nicméně výzkumy na toto téma samozřejmě probíhají. Kdo ví, co se dozvíme v budoucnu.

Hepčí syndrom

Kromě záležitostí zmíněných výše může kýchání člověku způsobovat také několik faktorů, u kterých bychom to nečekali. Tomuto zvláštnímu jevu se v angličtině říká achoo syndrome, což do češtiny přeložíme nejlépe jako hepčí syndrom.

Jde o situaci, kdy v nás vyvolává nutkání kýchat například ostré světlo, když po dlouhé době vyjdeme z pokoje se zataženými závěsy na sluníčko, nebo když kýcháme při vytrhávání obočí.

Podle vědců lidé, kteří jsou na tyto věci citliví, patří mnohem častěji k těm, kteří postrádají onen reflex, který by je nutil oči zavírat. Přestože kýchají častěji než my ostatní, oči u toho mají otevřené.

Pravděpodobně jim ale není co závidět, podle všeho totiž vnímají úplně to samé jako my ostatní. Ani si neuvědomují, zda mají oči otevřené, či nikoli, zkrátka si kýchnou a příliš o tom nepřemýšlejí.

Existují ale lidé, kteří se přesvědčili k tomu, aby v sobě svůj reflex potlačili, a naučili se tak kýchat s očima otevřenýma. V několika případech si ale zničili nosní sliznici, protože si do nosu strkali předměty, které jim kýchání vyvolávaly, nebo čichali k nebezpečným látkám.

Až příště budete kýchat, možná si uvědomíte, že jste oči zavřeli. Nejspíš vás to ale nijak neomezí. Zkrátka si jen řekněte, že je to v pořádku. A pokud máte oči při kýchání otevřené, jste prostě jedineční a můžete se tím pochlubit přátelům. Na sociálních sítích to teď frčí.

Zdroj: flonase.com, vitalrecord.tamhsc.edu, healthline.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články