Přichází změna na zimní čas. Připravte se na ni předem a ušetřete si psychické zdravotní problémy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Hodiny
Zdroj: Pixabay

V neděli 27. října 2024 ve 3:00 ráno, se ručičky hodin posunou zpět na 2:00, budeme tedy spát o hodinu déle. Změna času z letního na zimní mnoho lidí na první pohled tím pádem láká. Ve skutečnosti ale přináší mnoho strastí, se kterými je třeba se vyrovnat, varuje Taylor&Francis.

Ke změnám času dochází především z historických a ekonomických důvodů. Původně byly zavedeny během světových válek pro úsporu energie, vysvětluje Change Mental Health. Měly zajistit efektivnější využití denního světla. V současnosti je jejich ekonomický přínos sporný, přesto se každý rok dvakrát čas změní.

Vliv na naši psychiku

Ano, v zimě se dříve stmívá a později rozednívá. Časový posun tak pomůže prodloužit den, uvádí CNET. Změny ale mají velký vliv na naši psychiku. Často větší, než si sami uvědomujeme.

Dojde totiž k narušení takzvaného cirkadiánního rytmu, našich vnitřních biologických hodin. Člověk může začít trpět poruchami spánku, únavou a podrážděností, sníženou koncentrací a u citlivějších jedinců může způsobit změna času přechodnou mírnou depresi.

Odborníci na duševní zdraví často poukazují na to, že změny času mohou být problematické zejména pro děti a seniory, lidi s psychickými potížemi, osoby s poruchami spánku a směnové pracovníky.

Co dělat, abychom se problémům vyhnuli?

Změna času je něco, čemu se člověk musí přizpůsobit. Dá se to udělat o něco snadněji, když se na ni připravíte předem. Choďte spát a vstávejte o 15 minut později každý den, radí Taylor&Francis. Postupně také upravte časy, kdy jíte.

V den změny pak dbejte na dodržování pitného režimu, dopřejte si dostatek pohybu, ideálně venku na denním světle, vyhněte se těžkým jídlům před spaním a také omezte alkohol a kofein, doporučuje Public Health.

Ačkoli možná prvních několik dní bude náročných, nakonec se vám jistě podaří se změnou pomalu vyrovnat a přijmete nový čas jako fakt, se kterým nyní budete muset půl roku žít, než kolotoč změn nastane nanovo.

Zdroj: Change Mental Health, Harvard Health Publishing, Public Health, CNET, Cassy, Taylor&Francis

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články