Práce u policie je náročná, hodně ale také záleží na tom, na jaké pozici je člověk zaměstnaný. Práce policejního vyjednavače je komplikovaná jak fyzicky, tak i psychicky. A rozhodně to není takové, jak znáte ze zahraničních filmů.
Existují situace, kdy se musí vyjednavač do akce zapojit na několik hodin, během kterých si nesmí ani na chvíli odpočinout. Každý jeho počin má totiž vliv na to, co se bude dít. V čem přesně práce policejního vyjednavače spočívá, čím si musí projít, aby se jím stal a jak postupuje, aby byl ve své činnosti bezchybný?
Speciálně vyškolení jedinci
Ve svém znaku mají policejní vyjednavači klíč a ratolest. Klíč označuje řešení, ratolest zase klid a mír, píše Český rozhlas Dvojka. Vyjednavačem mohou být ženy i muži, musí ale projít speciálním výcvikem, a to nejen fyzickým, ale také řadou psychotestů.
Nejčastějšími případy, kdy je potřeba jejich pomoc, jsou pokusy o sebevraždu. Volají se ale i k dalším událostem. Může se jednat o situace, kdy se někdo zabarikáduje v budově s rukojmím nebo když například ve věznici dochází k nepokojům mezi jednotlivými zločinci, popisuje web Policie ČR.
„Aby se člověk mohl věnovat policejnímu vyjednávání, tak se musí nejdřív stát policistou, musí absolvovat několik let praxe u policie a potom, pokud má zájem o vyjednávání, tak se přihlásí krajskému koordinátorovi a s ním provede předvýběrové řízení, koordinátor vybere ze zájemců, z uchazečů toho nejvhodnějšího a ten následně jede na výcvik vyjednavače, který zajišťuje Útvar rychlého nasazení,“ vysvětlil pro web Praha TV Karel Pošíval, policejní vyjednavač.
Ne vždy se jedná o vyjednávání z očí do očí
Nejčastěji vyjednávání probíhá mezi vyjednavačem a konkrétní osobou přímo. Buď z očí do očí, nebo na místě nějakého činu pomocí megafonu či telefonu. Často se ale v posledních letech stává, že vyjednavači působí i přes telefon na dálku nebo zcela online, píše Příbram.
„Spoustu těch vyjednávání děláme třeba přes sociální sítě nebo přes telefony, není to vyloženě jen fyzický kontakt,“ popsal pro Blesk Zdeněk, který pracuje u Speciální pořádkové jednotky.
„Stačí se spojit s tím konkrétním člověkem, pokud je na něj kontakt. On chce třeba spáchat sebevraždu tím, že si chce vzít prášky, tak se minimálně ten první kontakt řeší po telefonu. Zkouší se mu zavolat nebo napsat SMS. Pokud na ně reaguje, tak je to ideální,“ doplnil jeho kolega Radek.
Většina pracovníků v oboru se shoduje na tom, že práce vyjednavače je stresující a rozhodně není taková, jak se zdá z filmů. Člověk musí být odolný po fyzické i psychické stránce. Když se mu pak ale podaří někoho zachránit, je to vždy skvělý pocit.
Zdroj: Příbram, Policie ČR, Český Rozhlas Dvojka, Praha TV, Blesk
Autor: Šárka Cvrkalová