Miliony žen po celém světě čelí výzvě s neplodností a musí bojovat za své otěhotnění. Příčin neplodnosti je mnoho, ale pokud se nejedná o nemoc či poruchu, kterou je třeba řešit léčbou, mohou pomoci některé změny v životním stylu. Neplodnost totiž může způsobit špatná dentální hygiena nebo pití kávy.
Neplodnost je lékařský termín pro situaci, kdy nemůžete otěhotnět, přestože máte častý nechráněný sex po dobu alespoň jednoho roku.
K neplodnosti může dojít kvůli zdravotnímu problému u vás nebo vašeho partnera nebo kvůli kombinaci faktorů, které brání otěhotnění. Ale mnoho bezpečných a účinných léčebných postupů může zvýšit vaše šance na otěhotnění.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud se snažíte o miminko pár měsíců, určitě není důvod k panice a není nutné řešit žádné schůzky s lékařem. Jsou ale faktory, při kterých byste podle Mayo Clinic schůzku absolvovat měli.
- Je vám více než 35 let a snažíte se otěhotnět déle než šest měsíců.
- Je vám více než 40 let.
- Máte nepravidelnou menstruaci.
- Trpíte endometriózou.
- Máte za sebou potrat.
- Trpíte nadváhou, nebo naopak podváhou.
Věk je sám o sobě rizikovým faktorem a po 37. roku věku plodnost rychle klesá. Neplodnost u starších žen je pravděpodobně způsobena nižším počtem a kvalitou vajíček nebo zdravotními problémy, které ovlivňují plodnost.
Váha je dalším rizikovým faktorem, kvůli kterému může mít žena problémy s početím.
Jak snížit riziko neplodnosti
Rozhodně je vhodné přestat kouřit a pít alkohol. Kromě toho, že jsou tyto zlozvyky velmi nebezpečné pro nenarozené miminko, tak také vedou k neplodnosti.
Základem by měl být zdravý jídelníček, ve kterém se nachází všechny potřebné složky. Jídelníček by měl obsahovat vitamín D, jehož nedostatek může způsobit bolestivější menstruaci a problémy s početím. Ženy by také měly dávat pozor na množství vypitého kofeinu.
Podle The American Journal of Epidemiology může mít příjem více než 500 mg kofeinu denně negativní vliv na hormonální rovnováhu těla. Zde zveřejněná studie uvádí, že ženy, které pily více než 3 šálky kávy denně, měly o 27 % nižší pravděpodobnost otěhotnění v každém cyklu než ženy, které kávu nepily.
Velkým překvapením pak pro mnohé nejspíše bude souvislost mezi početím a hygienou dutiny ústní. Studie zveřejněná v Research Journal of Pharmacy and Technology uvádí, že parodontitida může ovlivnit porodní váhu dítěte nebo termín porodu.
Parodontitida může také v těle vyvolat chronický zánět, který snižuje možnost otěhotnění.
V neposlední řadě mohou za nižší plodnost také umělá sladidla. Studie publikovaná v roce 2018 v Trends of Endocrinology and Metabolism uvádí, že umělá sladidla mohou mít vliv na mikroflóru ve střevech a na hormonální rovnováhu.
Zdroje: Mayo Clinic, The American Journal of Epidemiology, Research Journal of Pharmacy and Technology, Trends of Endocrinology and Metabolism
Autor: Soňa Jiroutová