Když se řekne pevnost Boyard, většina z nás si vybaví slavnou stejnojmennou soutěž. Ještě předtím, než se místo stalo dějištěm her a zaplnila ho přítomnost soutěžících a kamer, sloužilo ale ke zcela jiným účelům. Úplně původně se jednalo o vojenskou základnu.
Základní kámen pevnosti byl položen v roce 1801 za vlády Napoleona. Mělo se jednat o pevnost, která by chránila jeho vojska před nájezdníky. Jenomže stavbu provázely problémy, a tak byla v roce 1809 přerušena.
Poprvé s nápadem přišel ve skutečnosti už Ludvík XIV., jeho stavitel Sébastien Le Prestre de Vauban mu ale řekl, že stavba pevnosti na takovém místě je nemožná. Leží totiž v úžině mezi ostrovy Aix a Oléron a je ze všech stran obklopena vodou.
Vojenská základna i věznice
Napoleonovi se stavba pevnosti nezdařila. Pokračování pak započalo v roce 1837 za vlády Ludvíka Filipa. Ten ji potřeboval kvůli válečnému napětí mezi Velkou Británií a Francií, píše Oleron. Po dlouhých letech byla nakonec roku 1857 dostavěna.
Jenže v té době už nebyla jakožto pevnost ironicky zapotřebí. Nakonec tak byla využívána jako vězení, uvádí Chemins De Mémoire. Netrvalo to dlouho a pevnost Boyard byla opuštěna. Neměla žádný význam dlouhé roky.
Televizní sláva
Po letech se nakonec pevnost dočkala své slávy. V roce 1967 se poprvé objevila ve snímku s názvem Dobrodruzi. Roku 1990 se stala místem pořádání stejnojmenné show.
V Česku se show vysílala pod názvem Klíč od pevnosti Boyard. Stala se velmi populární a dočkala se mnoha dílů. U nás nakonec začal zájem o dabované díly upadat. Prima se nicméně rozhodla přetvořit pořad do české verze.
V roce 2016 se tak rozjel projekt, díky kterému je pevnost Boyard známá dodnes. Nicméně původní význam stavby obklopené vodou zná jen málokdo.
Zdroj: Chemins De Mémoire, Camping Fiefmelin, Oleron, Rochefort, Blog Napoleon
Autor: Šárka Cvrkalová