Blíží se svátek, který mezi lidmi každý rok budí silné vášně – svatý Valentýn. Pro některé je to ryze americký svátek a nechtějí o něm nic slyšet. Jiní se ohrazují, že svátek zamilovaných máme v Čechách prvního května. A pak jsou tu ti, kteří svátek přijali a každý rok v tento den očekávají od své polovičky něco speciálního. Jak ale celý svátek vznikl? Pojďme si dnes připomenout, kdo byl svatý Valentýn a proč právě on je patronem zamilovaných.
Ačkoliv je svátek zamilovaných plný romantiky a lásky, skutečný příběh Valentýna romantický rozhodně není.
Původní svátek plný obscénností
Svátek připadá na čtrnáctého února. Server Read Simple uvádí, že ve starověkém římském kalendáři se tento den nazýval Lupercalia a že tento svátek oslavoval plodnost. Během rituálu byli muži a ženy spárováni dle losování.
Server NPR v souvislosti s těmito oslavami dokonce zmiňuje, že muži při ní obětovali kozu a psa, jejichž kůžemi pak bičovali ženy.
Na konci 5. století papež Gelasius I. zakázal oslavu Lupercalia a někdy se právě jemu podle serveru Britannica připisuje jeho nahrazení dnem svatého Valentýna.
Původ svátku je však nejistý a první záznamy o tom, že se tento den slavil, jsou zhruba ze 14. století.
Několik verzí, jedna žena
Předpokládá se, že jméno svátku je odvozeno od jména kněze, který byl umučen kolem roku 270 n. l. císařem Claudiem II. Gothicem.
Důvodem jeho umučení měl být fakt, že vzdoroval císařovým rozkazům a tajně oddával milence, aby ochránil muže před nástupem do války.
Když byl ve vězení, seznámil se zde se slepou žalářníkovou dcerou Julií. Dne 14. února, noc před svou smrtí, napsal této dívce dopis, který končil slovy „od Tvého Valentýna“, což se používá dodnes.
Další z verzí přináší například web Cape Town Diamond Museum, dle kterého se kněz Valentýn nechtěl podvolit příkazu císaře, aby uctíval jeho 12 bohů.
Valentýn byl proto zajat a žalářník využil jeho přítomnosti a vodil k němu svou slepou dceru Julii, aby ji vyučoval. Dle některých verzí se do sebe ti dva měli zamilovat. I tato verze končí dopisem se stejným zakončením.
Poslední verze příběhu, která také mluví o Julii a dopise na rozloučenou, je ta, že Valentýn chtěl zachránit křesťany z římského vězení.
Podle legendy se s těmito vězni zacházelo špatně, protože nedodržovali pravidla císaře. Valentýn však neuspěl, byl zajat a dále ten příběh s Julií již znáte.
Z romantiky ke komerci
Svátek se v průběhu let dostal do podoby, v jaké jej slavíme dnes. Server History například zmiňuje, že v polovině 18. století bylo běžné, že si přátelé a milenci vyměňovali drobné projevy náklonnosti nebo ručně psané poznámky.
Od roku 1900 se pak začaly používat tištěné karty, což souvisí s rozvojem tisku.
Dnes se svátek zamilovaných proměnil na komerční záležitost, na které vydělávají zejména obchodníci. A platí to i pro Českou republiku, ve které je svátek spíše okrajovou záležitostí.
Radiožurnál tak například uvádí, že na základě anket sice Češi stále upřednostňují první máj, ale i přesto jsou květinářství 14. února plná.
Zdroje: Real Simple, Britannica, Cape Town Diamond Museum, NPR, History, Radiožurnál
Autor: Soňa Jiroutová