Online bazary mohou být způsobem, jak dobře prodat nepotřebné předměty. Číhá na nich ale plno nebezpečí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Online bazar
Zdroj: Pixabay

Prodávat věci přes internet je dnes už běžnou praxí. Dostali jste nevhodný dárek? Nebo máte doma něco, co nevyužijete, ale jiným lidem by se to stále mohlo hodit? Existuje celá řada internetových bazarů, kam můžete umístit nabídky a jen čekat, až se ozve zájemce. Podvodníků je ale stále více, a je proto třeba vědět, jak při prodeji postupovat bezpečně.

Kouzlo prodeje přes internet spočívá v tom, že nemusíte nikam nic vozit. Jednoduše předměty nafotíte, umístíte na bazar pod kategorii, které se předmět týká, zvolíte si cenu a čekáte. Někdy se ale může ozvat zájemce, který z vás chce pouze vytáhnout peníze.

Nejen při nakupování, ale i při prodeji

Mnoho lidí by čekalo, že se podvodníci pokusí zaútočit ve chvíli, kdy budete chtít něco koupit. Poslat peníze a neobdržet produkt, to je něco, co se stává prakticky denně. Jenomže o peníze můžete často přijít právě i při prodeji položek, varuje Deník.

Podvodníci se vás totiž pokusí přesvědčit, že peníze pošlou později, nebo že už je dokonce poslali, vám jen platba zatím nedorazila na účet. Vy potom odešlete prodávaný předmět, platbu za něj ale nikdy neuvidíte.

Ještě častěji se stává, že lidé důvěřivě pošlou podvodníkům citlivé údaje, například číslo účtu, mobilního telefonu a v podstatě také způsob, jak se dostat k jejich penězům na účtu. Právě před tímto druhem podvodu varují odborníci nejčastěji.

Jak prodávat na internetu položky bezpečně?

Nejbezpečnější je položku vždy předat kupujícímu přímo za peníze, které vám vyplatí hotově. Pro prodávaný předmět si může člověk přijet k vám domů, nebo se můžete domluvit na předání někde na neutrální půdě, radí Deník.

Pokud se vám nedaří tímto způsobem položku prodat, můžete přistoupit i k poslání za peníze, které vám kupující zašle na účet. Vždy ale v tomto případě využijte služeb ověřených společností, jako jsou balíkovna, zásilkovna, nebo různé dopravní společnosti.

Nikdy neposílejte položku dříve, než budete mít peníze na účtu. Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy, nezadávejte nikam své osobní údaje. Speciální pozor si dávejte u uživatelů, kteří mají zahraniční jméno. Často se totiž právě pod těmito účty skrývají podvodníci.

[readaslo]

Obvykle se dá velmi dobře poznat, že zprávu píše někdo, kdo se vás snaží pouze okrást. A to například i z gramatiky, nebo ze samotného pozdravu. A pokud si někdy nejste jisti, zda jde o podvodníka, či nikoli, lepší je vždy neriskovat. Kupující, kterému budete moci důvěřovat, se nakonec najde.

Zdroj: Frews, Novinky, Dvojklik, ČSOB, Deník

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články