Oceány ukrývají spoustu zajímavých živočichů, kteří mnohdy dorůstají obřích rozměrů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
meduzy
meduzy

Oceány pokrývají zhruba 71 % naší planety a jsou útočištěm pro spousty živočichů. Někteří z nich jsou nám známí, jiné zahlédneme jen zřídka a o dalších nemáte ani tušení. Podívejte se na ty nejzajímavější z nich a poznejte krásy a život v oceánu.

Medúzy jako krásní, ale často nebezpeční tvorové

Medúza je žahavcem, který se v oceánu pohybuje za pomoci drobných, ale dlouhých chapadel. Některé malé druhy lze potkat i na dovolené u moře. Oceán však skrývá i medúzy, jako je talířovka obrovská, jež svou délkou překoná i plejtváka obrovského.

Dalším zajímavým druhem je pro vědce také Turritopsis dohrnii nazývaná také jako „nesmrtelná medúza“. Toto označení si vysloužila ze zcela jednoduchého, ale přesto nepochopitelného důvodu. Na sklonku života totiž tento malý tvor dokáže změnit proces tak, aby opět omládnul. Tajemství tohoto živočicha překvapilo mnoho odborníků, kteří ho až doposud zkoumají.

Děsiví i drobní hlavonožci

Oceán nabízí útočiště také několika stovkám druhů chobotnic. Tento živočich je známý a figuruje také jako pochoutka v některých mezinárodních kuchyních. Pyšní se však jednou zajímavostí, která není příliš známá. Některé druhy totiž ve spánku dokážou změnit barvu. Když začnou snít, neuronové signály působí na pigmentové buňky a dochází tak k zabarvení.

Želvy jako starostliví i nezodpovědní rodiče

Mořské želvy přicházejí na souš, aby sem nakladly vajíčka a mohly zase pokračovat na své cestě. Může se nám to od nich zdát nezodpovědné, že svá mláďata nechají napospas, ale přeci jen jsou také starostlivými rodiči.

Želvy totiž dokážou zpomalit vývoj mláďat ve vajíčku, aby mohla přijít na svět v tu nejvhodnější dobu. Jakmile jsou vhodné klimatické podmínky a více potravy, mohou se mláďata dále vyvíjet.

Okatí drobní tvorové

Krevety jsou malými živočichy, kteří rádi žijí poblíž korálových útesů. Zajímavostí ovšem je, jak si tento malý tvor dokáže udržovat přehled o všem, co se kolem něj děje. Jeho malé oči jsou umístěny na stopkách a dokážou se pohybovat nezávisle na sobě.

Savci v oceánu

Mezi oceánské savce patří kytovci. Tím je například plejtvák, kosatka nebo delfín. Všichni tito zástupci dokážou pod vodou vydržet jen v řádu desítek minut, ale i přesto je oceán jejich domovem. Podívaná přichází ve chvíli, kdy jsou nuceni vyplavat na vzduch a ukazují se v celé své kráse.

Velrybí samci při rozmnožování lákají samičky nádherným zpěvem, který se line oceánem. Velryby totiž běžně žijí daleko od sebe a zpěv je jedinou možností, jak se setkat s opačným pohlavím.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články