Oblíbené „hlavičky“ ve fotbale poškozují centra vidění v mozku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
fotbal hlavicka
fotbal hlavicka

Není žádným nevídaným jevem, že fotbalisté rádi „hlavičkují“. Někdy to dělají v rámci zápasu, jindy je vídáme, jak se třeba při tréninku předhánějí v tom, který z nich dokáže dát více „hlaviček“ za sebou, aniž by jim u toho míč spadl na zem.

Fotbalisté i jejich fanoušci možná v této zálibě nachází jisté potěšení. Kdo totiž zvládne vícero hlaviček za sebou, ten je větší borec. Jen málokoho z nich by však napadlo, že časté „hlavičkování“ má negativní dopad na jejich zdraví. Tuto stinnou stránku totiž vnímá jen málokdo.

Nárazy do hlavy neprospívají mozku

Ne nadarmo příroda naše tělo navrhla tak, aby byl mozek chráněn „obalem“ v podobě lebky. Je totiž potřeba, aby byl mozek chráněn před nežádoucími nárazy. Při fotbale (i jiných kontaktních sportech, samozřejmě) ale dochází k poměrně častým nárazům.

Fotbalisté s oblibou hlavičkují. Mnohdy i během zápasu v zápalu boje vyberou hlavou větší ránu. Neuvědomují si přitom, že nárazy do hlavy mají negativní dopad na kondici a zdraví jejich mozku.

Pokus ukázal, že po otřesu hlavy dochází ke zhoršení stavu

Na oblíbené „hlavičkování“ se zaměřila i skupina odborníků. Ti se totiž pustili do pokusu, na jehož základě si chtěli ověřit, jestli mají nárazy do hlavy způsobené „hlavičkováním“ skutečně tak negativní dopad na stav jedince.

K pokusu si přizvali celkem 80 fotbalistů. Polovině z nich řekli, aby střely vybírali pouze hlavou, polovina fotbalistů tak celkem deset střel odrazila hlavou. Druhé polovině fotbalistů odborníci řekli, aby střely vybírali pouze nohama, proto do míče jen kopali.

Došlo ke změnám vidění

Výsledky pokusu dopadly tak, jak odborníci na jeho samotném začátku předpovídali. U fotbalistů, kteří do míče celou dobu jen kopali, nedošlo ke změně stavu vidění. Na rozdíl od fotbalistů, kteří míče odráželi hlavou. U těch bylo prokázáno, že už během probíhajícího pokusu došlo k okamžitému zhoršení vidění. To se vrátilo do normálu během 24 hodin.

Změny jsou minimálně krátkodobé

Údery do hlavy, které způsobí jistý otřes hlavy a mozku, způsobují změny vidění. Ve většině případů jsou změny vidění pouze krátkodobé, což ale není omluva. Nikdy nevíte, kdy se vidění již do normálu nevrátí.

Odborníci také zmiňují, že tyto změny negativně ovlivňují schopnost učení, protože danému člověku zkomplikují schopnost čtení a orientaci ve viděném – to by mělo být varování především pro mladé sportovce a začínající malé fotbalisty.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články