O květiny se postarejte ještě před vaším odjezdem na dovolenou. Během dovolené pak mohou pomoci vlastní výrobky

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Domaci kvetiny
Zdroj:123RF

Zajištění zalévání rostlin během vaší dovolené nemusí být složité. Vyberte si metodu, která vám nejlépe vyhovuje, a užijte si svou dovolenou bez obav o své zelené skvosty. Možnosti jsou od bezplatných až po finančně náročnější. Důležité je ale také postarat se o květiny ještě před odjezdem.

Jednou z nejjednodušších a nejspolehlivějších metod je požádat někoho, komu důvěřujete, aby se během vaší nepřítomnosti postaral o vaše rostliny. Předejte mu podrobné instrukce o zalévání, případně i o dalších potřebách rostlin.

Pokud nikoho takového nemáte, nezbývá vám nic jiného než vyzkoušet jiné metody.

Použití samozavlažovacích systémů

Samozavlažovací květináče a systémy jsou skvělým řešením pro delší období bez vaší péče. Tyto květináče mají vestavěný zásobník na vodu, který postupně zavlažuje rostlinu.

Existuje také knotový zavlažovací systém. Jedná se o jednoduchý systém, kde knot nasává vodu ze zásobníku a přenáší ji do květináče.

Poslední možností jsou zavlažovací hroty. Plastové nebo keramické hroty, které se připojí k láhvi s vodou a pomalu uvolňují vodu do půdy.

Pokročilejší možností je instalace automatického zavlažovacího systému, který je napojen na časovač. Tento systém můžete nastavit tak, aby pravidelně zaléval vaše rostliny podle potřeby.

Vyzkoušejte DIY metody

DIY metoda neboli Do It Yourself je vhodná ve chvíli, když nechcete investovat do drahých systémů.

Pomůže například láhev s vodou, jak radí iReceptář. Naplňte plastovou láhev vodou, udělejte do víčka malé dírky a zapíchněte láhev do půdy hrdlem dolů. Voda bude postupně prosakovat a zavlažovat rostlinu.

Zkusit můžete také vodní vanu. Umístěte rostliny do vany nebo větší nádoby s trochou vody a zakryjte je průhledným plastem, aby se vytvořil skleníkový efekt. Tento způsob pomůže udržet vlhkost delší dobu.

Před odjezdem se o květiny postarejte

Server Naše pokojovky radí, abyste odjezdem umístili rostliny na místo, kde nebudou vystaveny přímému slunečnímu záření, což by mohlo urychlit vysychání půdy. Místo by mělo být chladnější a s dostatečnou, ale ne přímou, světelnou expozicí.

Přikryjte půdu kolem rostlin vrstvou mulče (například oblázky, sláma nebo kůra), která pomůže udržet vlhkost v půdě déle.

Zkuste také gelové kuličky, které se napouštějí vodou, ty mohou pomoci udržet vlhkost v půdě. Stačí je smíchat s půdou v květináči.

Server Dům a zahrada dále radí, abyste odstřihli staré a odumírající části. Nezapomeňte ani na otření listů od prachu, aby se květinám lépe dýchalo.

Pokud výše uvedené metody selžou, doporučuje server Novinky šokovou terapii. Ta obnáší napuštění kyblíku s vodou, květinu do ní pak na dvacet minut naložte.

Zdroje: Dům a zahrada, Naše pokojovky, iReceptář, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články