Neznámá ze Seiny (16): Spáchala sebevraždu utopením a těsně před smrtí se usmívala. Vědci toho využili ve svůj prospěch

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zena ze seiny
zena ze seiny

Zatímco mnozí se smrti bojí a znamená pro ně doslova konečnou, existují lidé, kteří jsou smrtí fascinováni. A to nejen přemýšlením o té vlastní, ale především zkoumáním toho, co se s člověkem a jeho tělem po smrti děje.

A právě na základě této myšlenky vznikla dnes velmi slavná posmrtná maska ženy nalezené v řece Seině.

Dodnes není úplně jasné, co se s dívkou vlastně stalo, ale její obličej je k vidění v muzeu.

Přesný důvod smrti není jasný

Když dívku vyplavila Seina, podle některých se jednalo o další případ sebevraždy, ke kterým tehdy kolem roku 1880 docházelo poměrně často kvůli špatným životním podmínkám mnoha pařížských rodin.

Později se ale začalo uvažovat také o tom, že dívka patřila ke skupině prostitutek, které byly tou dobou v Seině nacházeny poměrně často.

Policie případ vždy uzavřela jako sebevraždu.

Jelikož doktoři na šestnáctileté dívce nenašli žádné známky násilí, konstatovali, že se utopila sama.

Nejzajímavější ale na celém případu je to, že patolog, který dostal mrtvé tělo na starost, chtěl za každou cenu obnovit dívčinu zašlou tvář.

Proto vytvořil na jejím obličeji masku z vosku a plastů, která měla symbolizovat to, jak se dívka při smrti tvářila.

Jenže fakt, že se při sebevraždě žena usmívala, se nesetkal s příliš velkým vědeckým ohlasem, většina znalců to totiž považovala za nesmysl.

Později byl prokázán přesný opak

I tak se figurína stala lákadlem do muzeí, cestovala po celém světě, a dokonce si vysloužil přezdívku „Utopená Mona Lisa“.

Lákala nadšence, kteří si chtěli prohlédnout tělo vytažené z vody, a ačkoli ne každý souhlasil s tím, že se usmívá, brzy se velmi proslavila.

Na základě ní dokonce v roce 1950 vznikla první Andula, umělá panna používaná ve zdravotnictví sloužící jako figurína pro zkoušky umělého dýchání a dalších lékařských zákroků.

V tomto roce se původní tvůrce masky mrtvé dívky konečně dočkal uznání.

Podle článku publikovaného v BBC totiž jasně existují důkazy, že při okamžiku smrti se člověku s velkou pravděpodobností může na tváři objevit úsměv, nebo výraz obrovské úlevy. U sebevražd je navíc tato možnost ještě vyšší.

Posmrtná maska záhadné ženy ze Seiny tak velmi pravděpodobně skutečně vyjadřovala výraz, který dívka ve smrti na tváři měla.

Ať už spáchala sebevraždu z jakéhokoli důvodu, je pravděpodobné, že se jí při rozloučení se světem ulevilo.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články