Neurodiverzita: Každý mozek je jiný, ADHD nebo autismus není nutně třeba léčit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ADHD
Zdroj: Pixabay

Mnoho lidí si s pojmem neurodiverzita spojí celou řadu odlišností, která často mylně považujeme za nemoci. Jedná se sice mnohdy o psychologické odlišnosti, nemusí jít ale nutně a komplikace, které je třeba léčit. Lidé obvykle tento pojem chápou chybně, my vám ho ale nyní jednoduše objasníme.

Neurodiverzita je koncept, který nahlíží na neurologické odlišnosti, jako jsou například autismus, ADHD či dyslexie, jako na přirozenou součást lidské rozmanitosti, nikoliv jako na poruchy nebo nemoci, které je třeba vyléčit, vysvětluje web Understood.

Každý mozek funguje jinak

Neurodiverzita je přístup, který zdůrazňuje, že každý mozek funguje jinak, což je naprosto v pořádku. Neurologické rozdíly přinášejí jak výzvy, tak jedinečné přednosti a schopnosti. Pokud tak někdo například trpí ADHD, je to pro něj sice komplikací, zároveň mu to ale poskytuje také jisté výhody.

Lidé s autismem, ADHD nebo dyslexií se často léčí a snaží se svých stavů zbavit. Neurodiverzita ale poukazuje na to, že mnohdy je lepší se s fungováním našeho mozku smířit, přijmout sebe samotného a využít vše, co nám tyto odlišnosti do života dávají, vysvětluje Cleveland Clinic.

Nejde o problém, ale o výzvu

Samozřejmě tyto odlišnosti fungování našeho mozku často představují výzvu a pro mnoho lidí může být komplikované se například začlenit správně do společnosti, uvádí Child Mind Institute. Na druhou stranu ale při správném pochopení nelze neurodivergentní osoby považovat za problematické.

Člověk s ADHD může mít potíže s udržením pozornosti v běžném pracovním prostředí, ale může vynikat v kreativním myšlení a řešení krizových situací, uvádí jako příklad web Understood. Člověk s autismem může mít zase výjimečnou schopnost soustředit se na detail a vidět vzorce, které ostatním unikají.

Neurodiverzita je tedy něco, s čím by se nemělo bojovat, místo toho se ale doporučuje pochopení individuálních potřeb, vytváření podpůrného prostředí, rozvíjení silných stránek a poskytnutí vhodných kompenzačních strategií tam, kde je to potřeba.

Kromě toho server Harvard Health Publishing upozorňuje i na to, že nám právě neurodiverzita dala celou řadu umělců, kteří se byli schopni proslavit právě díky tomu, že jejich mozek funguje odlišně. Často se k takovým lidem řadí malíři, spisovatelé, hudebníci a další umělci.

Zdroj: Cleveland Clinic, NHS, Child Mind Institute, Harvard Health Publishing, Understood

Autor :Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články