Pračku používáme minimálně jednou týdně, v mnoha rodinách dokonce daleko častěji. Je třeba se o ni dobře starat. A to nejen proto, aby dlouho vydržela. Kromě toho, že vám bude vracet špinavé prádlo, pokud zanedbáte péči o tento spotřebič, můžete si zadělat i na větší problémy.
Ucpané filtry pračky v mnoha případech vedly dokonce i k požárům v domácnostech, varuje Urban Company. Nejen proto je tedy důležité myslet na to, že prakticky po každém použití musíte spotřebič zkontrolovat a postarat se o něj.
Čištění pračky
Pračka se dělí na několik částí. Ne každou z nich je třeba čistit po každém praní. Například buben stačí vytřít jednou měsíčně a stejně tak zkontrolovat jeho gumové těsnění. Jednou za měsíc také vyjmětě zásobník na prací prášek a řádně ho vydrhněte pod teplou vodou, radí Simple Insights.
Filtr oproti tomu je dobré vyčistit jednou za týden. Obvykle se nachází ve spodní části pračky a zůstává v něm voda, chlupy, vlasy a různé materiály, které jste mohli mít před praním oblečení například v kapsách, vysvětluje My Gate.
Pravidelná dezinfekce pračky
Jednou za dva měsíce je vhodné pračku pustit naprázdno v takzvaném desinfekčním cyklu. Pračku zapněte na nejvyšší teplotu a do bubnu přidejte odměrku speciálních čisticích prostředků z drogerie. Někdy se doporučuje použití i obyčejného octa, který také buben pračky dokonale vyčistí.
V neposlední řadě je důležité myslet na pravidelné kontroly hadic a spojů. Díky tomu zabráníte úniku vody. Ten je problematický sám o sobě, zvláště pak, pokud bydlíte v panelovém domě ve vyšším patře, může navíc způsobit nepříjemnosti vám i sousedům.
Pravidelná péče o pračku není časově náročná, ale může výrazně prodloužit její životnost, zlepšit účinnost praní a ušetřit peníze za opravy či předčasnou výměnu spotřebiče. Dodržováním jednoduchých kroků údržby zajistíte, že vaše pračka bude dlouho sloužit a poskytovat kvalitní výsledky praní.
Zdroj: My Gate, Simple Insights, Currys, Urban Company
Autor: Šárka Cvrkalová