Zlozvyky jsou opakující se nežádoucí nebo škodlivé návyky či chování, které si člověk osvojil a často je provádí nevědomě. Tyto návyky mohou být fyzické, psychické nebo sociální a obvykle mají negativní dopad na život jedince nebo jeho okolí. Přesto ale existují zlozvyky, které jsou pro nás ve skutečnosti prospěšné.
Pravděpodobně o žádném zlozvyku se nedá říci, že by byl vyloženě jenom prospěšný. Vždy nese určitá rizika. V některých případech mohou ale naše negativní zvyky pomoci našemu zdraví. A my vám nyní vysvětlíme, o které se jedná.
Močení ve sprše
Podle studií močilo ve sprše někdy minimálně 80 % lidí. A 60 % to dělá pravidelně. Jde o zlozvyk, o kterém pravděpodobně nemluvíme, ačkoli jsme si zároveň vědomi, že ho sdílíme s mnoha dalšími lidmi. Proč je ale právě tohle zdravé?
V moči se nachází kyselina močová a amoniak. A to jsou látky, které dovedou velmi dobře ničit plísně na nohou. Pokud se tedy sprchujete a na vaše chodila kromě vody stéká i jiná tekutina, ve skutečnosti je to léčí.
Kousání nehtů
Kousání nehtů je jedním z nejčastějších zlozvyků, který vyvolává mnohdy například nervozita, uvádí Lolly Dascal. Mnoho lidí má za to, že za nehty se nachází velké množství špíny a bakterií, které dostáváme jejich okusováním do těla. A to je také pravda.
Zároveň je to ale důvod, proč je vlastně tento zlozvyk zdravý. Naše tělo si totiž postupně na tyto cizí látky zvyká a buduje proti nim protilátky. Zvyšuje se nám tak vlastně imunita, vysvětluje Psychology Today. Stejným způsobem zvyšuje imunitu i okusování různých předmětů, jako například tužek a propisek.
Říhání
Ve společnosti je považováno říhání za nepřípustné. Pokud jste nicméně doma a chcete si po jídle ulevit, rozhodně byste se před rodinou, partnerem, nebo třeba před přáteli neměli stydět. Říháním se totiž uvolňuje vzduch v žaludku.
Pokud bychom říhání dlouhodobě zadržovali, může dojít k rozlití žaludečních kyselin po celém žaludku, čímž vzniká bolest na hrudi, nepříjemný tlak a pálení žáhy. Mnohdy se proto říká, že jedno říhnutí je lepší než deset doktorů.
Zdroj: Inc, Business Insider, Push Doctor, Psychology Today, Lolly Dascal
Autor: Šárka Cvrkalová