Nejstarší žena světa se dožila neuvěřitelných 122 let. Vědci však tvrdí, že byla podvodnice

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Jeanne Calmentova
Zdroj: Profimedia

Francouzka, která zatím drží titul nejdéle žijící osoby v historii, se možná nedožila ani sta let. Jeanne Calmentová prý žila dlouho díky své velké závislosti na čokoládě, olivovém oleji, cigaretách a levném červeném víně. Za její údajnou dlouhověkostí však zřejmě stojí jen velká lež. Žena, která zemřela v roce 1997, mohla ve skutečnosti být již více než 60 let po smrti.

Francouzská legenda, která zažila dvacet francouzských prezidentů, měla přežít i svou dceru a vnuka. Ale možná vše bylo úplně jinak. Jeanne Calmentová si během svého života dopřávala téměř vše, co lékaři nedoporučují, pokud chcete žít dlouhý život.

Všemocný olivový olej

Měla ráda cigarety, alkohol, jedla nadměrné množství cukru a červeného masa. Mimo ranní šálek kávy nesnídala. A měla ráda zbraně. Přesto se dožila 122 let 5 měsíců a 14 dní. Stala se tak nejdéle žijící osobou, jejíž věk byl ověřen.

Dlouhý život a mladistvý vzhled přikládala své specifické „dietě“ a aktivnímu životnímu stylu. Když mohla, prolévala své tělo zevnitř i zvnějšku olivovým olejem, kterému připisovala své zdraví. Jídla měla ráda kořeněná, po nich vždy musel přijít dezert. Snědla prý až dvě kila čokolády za týden, každý den vykouřila své dvě cigaretky, ke kterým si dala skleničku portského.

Jeanne Louise Calmentová se narodila v roce 1875 v Arles do lepší rodiny. Otec byl stavitel lodí a rodina nouzí netrpěla. Když jí bylo jedenadvacet let, provdala se za svého bratrance z druhého kolene, Fernanda Calmenta, dědice rodinného podniku.

Zaměstnávali sluhy a Calmentová nemusela nikdy pracovat, pouze se věnovala svým koníčkům. V roce 1898 porodila dceru Yvonne. Ta se v roce 1926 provdala za armádního důstojníka Josepha Billota a ještě téhož roku se jim narodil syn Frédéric.

Smrt dcery a manžela

V roce 1934 zemřela Yvonne ve svých třiceti šesti letech na komplikace spojené s tuberkulózou a zanechala po sobě manžela a sedmiletého syna. Jeanne a Fernand se o chlapce starali, jako by byl jejich vlastní.

Jeanne Calment

Zdroj: Sipa/Rex/Shutterstock, CC0, via Wikimedia Commons

V roce 1942 se Jeanne stala vdovou poté, co její manžel snědl třešně znečištěné chemikáliemi. Ona sama jich prý pozřela jenom pár. Po smrti manžela pak bydlela společně se svým zetěm Josephem, vnuk Fredy žil se svou ženou nedaleko.

Pochovala celou svou rodinu

V roce 1963 pak zemřel i zeť a krátce na to se vnuk zabil při autonehodě. Tehdy osmaosmdesátiletá Jeanne Calmentová ztratila veškeré příbuzné. Vyrovnávala se s tím aktivním způsobem života. Nikdy nezůstala v klidu, ráda pobíhala po celém městě. Na svůj věk byla velmi čilá a mezi sousedy známá pro svou panovačnost.

Výhodný obchod

Když jí bylo devadesát čtyři let, svůj dům prodala notáři, který souhlasil, že ji zde nechá na dožití a až do její smrti jí bude dům měsíčně splácet. To by bylo samozřejmě výhodné ve chvíli, kdy původní majitel brzy zemře. Notář však neudělal dobrou investici.

Nejenže ho stařenka nečekaně přežila, ale než notář v roce 1995 zemřel, zaplatil jí téměř dvojnásobek hodnoty domu. Calmentová prý situaci komentovala slovy: „V životě člověk někdy uzavře špatný obchod“.

Znala se s Van Goghem

V roce 1986 se Calmentová ve věku 111 let stala nejstarší žijící osobou ve Francii. Do většího povědomí veřejnosti se dostala, když o dva roky později vyprávěla, jak se v roce 1888 seznámila s Van Goghem, kterého jí ve strýcově obchodě představil její budoucí manžel. O malíři prohlašovala, že byl velmi ošklivý.

Po smrti nejstarší žijící ženy na světě v roce 1991 titul nejstarší žijící osoby připadl právě Jeanne Calmentové. Ověřováním jejího věku strávil tým výzkumníků několik let. Čím déle Calmentová žila, tím se stávala slavnější. Zemřela ve svých 122 letech v roce 1997. Pohřbena byla v rodinné hrobce, kde v klidu odpočívala až do roku 2018.

Pochybnosti o jejím skutečném věku se vyrojily již vícekrát

Tehdy se ozvali dva ruští vědci, matematik Nikolaj Zak a geriatr Valerij Novosjolov s tím, že prostě není možné, aby se někdo dožil takového věku. Rozhodli se vyvrátit příběh o nejstarší ženě světa a podložit ho jasnými argumenty.

Vědci pátrali v archivech města Arles, fotografiích a biografiích a přišli s tvrzením, že Jeanne zemřela již v roce 1934. Tedy ve stejný rok, kdy měla zemřít její dcera Yvonne. Ta prý zfalšovala dokumenty, převzala identitu své matky a pod jejím jménem žila až do roku 1997.

Neměla peníze na dědickou daň

Důvodem nebyla sláva, ale za vším stály peníze. Yvonne se chtěla vyhnout placení vysoké dědické daně za rozsáhlý majetek, který matka v Arles a okolí zdědila po předcích. Yvonne se z existenčních důvodů raději rozhodla vydávat za svou matku. I tak se poté dožila úctyhodného a téměř rekordního věku, nepřekročila však ale ani hranici sta let.

Vědci argumentovali mnoha nesrovnalostmi v životním příběhu Jeanne Calmentové a poukázali na to, že její fotografie nevykazovaly fyzické vlastnosti, které by se od člověka jejího věku očekávaly. Také by podle nich prostě nemohla být v tak dobré fyzické i psychické kondici, v jaké ve svém údajném věku byla.

Nepřesné vzpomínky a zničení důkazů

Jeanne také vyprávěla příběhy, ve kterých mnohokrát zaměnila svého manžela a otce. Vnuk svou babičku prý často tituloval jako „mámu“. Závěr vědců by také vysvětloval podivné soužití tchyně a zetě.

Calmentová se ve svém vyprávění také nezmiňovala o důležitých událostech, které musela zažít, pokud žila takhle dlouho, jako například epidemii cholery, která Arles pustošila v roce 1884. Když se stala slavnou, nakázala také své známé, aby spálila všechny její osobní věci a dokumenty.

Podle lékařské karty se také ve stáří vůbec nezmenšila oproti své výšce ve středním věku, což je podivné. Nesrovnalosti jsou i ve fyziologii obličeje na fotografiích mladé a staré Jeanne.

Rodina Jeanne Calmentové byla v Arles sice známá a patřila k vyšší společnosti, zároveň však Jeanne i Yvonne byly často mimo město a mezi lidi tolik nechodily. Záměny obou žen si tak obyvatelé města nemuseli vůbec všimnout, obzvlášť pak při chaosu, který vypukl s druhou světovou válkou.

Úmrtní list Yvonne z roku 1934 navíc nepotvrdil žádný lékař ani zdravotník. Je tedy možné, že k záměně dcery za matku opravdu došlo, vědci však mají v rukou pouze nepřímé důkazy.

Aby vyšla pravda najevo, musela by být provedena exhumace těl Jeanne a Yvonne. Pokud by vědci měli pravdu, přišla by Jeanne Calmentová o titul nejdéle žijícího člověka v historii.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, newyorker.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články