Ne vždy jsou děti po Vánocích s dárky spokojené. Přiměřená reakce na jejich emoce je důležitá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanoce rodina
Zdroj: Pixabay

Rodiče často dělají pro své děti na Vánoce všechno. Někdy se ale stane, že se s dárkem netrefí, nebo jednoduše nemohou to, co si jejich ratolesti přejí, pořídit. A to ať už z finančních, nebo jakýchkoli jiných důvodů. Může se tak stát, že jsou po rozbalení vánočních překvapení děti zklamané a dávají to najevo. Jak se s takovou situací vyrovnat?

I když víme, že si dítě přeje poníka, některé dárky jednoduše není možné pořídit. Přesto ale, když dětem darujeme vše, co můžeme, a ony se potom ještě rozbrečí, že nedostaly něco konkrétního, je to situace, která vyvolává řadu negativních emocí. A to nejen smutek, ale také trochu naštvanost.

Automatické reakce

Existují dva typy rodičů. Každý v podobné situaci reaguje trochu jinak, ani jedna z možností ale není podle webu Nutrured First správná. Situaci, ke které dochází po Vánocích v celé řadě rodin, je třeba řešit jinak.

První, pravděpodobně velmi přirozenou reakcí je se na dítě naštvat. Ukázat mu, že by mělo být vděčné za to, co pro něj jako rodič děláte, že by mělo dárky přijmout a nevymýšlet si, že vlastně chtělo něco jiného.

Druhá reakce pak je ta, že dítě budete uklidňovat, slíbíte mu, že mu všechno vynahradíte, vezmete ho další den na nákupy a nakonec mu koupíte to, na co si ukáže. Tím ale budete potomka pouze neskutečně rozmazlovat a taky se nejedná o správnou reakci, upozorňuje Thriving Parents.

Jak tedy jednat?

Přiměřeně a s klidem. Pokud děti protestují, protože nedostaly dárek, po kterém toužily, je třeba jim v klidu vysvětlit, že jednoduše nemohou mít všechno. Mluvte s nimi o finanční situaci i o tom, že některé věci jednoduše mít nemohou z mnoha důvodů, radí Ask Meta Filter.

I v případě, že jsou děti malé, musí si uvědomit, že pro ně děláte maximum a že dárky, které dostaly, jsou od srdce. Ukažte jim jejich výhody a vysvětlete jim, proč nemohly dostat to, co si skutečně přály.

Pokud budou děti nadále protetovat, nehádejte se s nimi a nenuťte je měnit názor. Zároveň jim ale neustupujte. Nechte je, aby se s emocemi vyrovnaly na základě toho, co jste jim řekly, aby samy pochopily, že jste pro ně udělali jen to nejlepší, radí psychologové.

Zdroj: Thriving Parents, Holistic Child Psychology, Nutrured First, Psychology Today, Ask Meta Filter

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články