Naučte děti efektivně uklízet jejich vlastní pokoj. Začněte už u dvouletých ratolestí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dite
Zdroj: Pixabay

Pokud máte doma starší ratolesti, pravděpodobně se je snažíte naučit, aby vám v domácnosti s úklidem pomáhaly. Ve skutečnosti je ale třeba začít s učením těchto návyků už ve velmi raném věku, jedině tak se potomci přizpůsobí a naučí se zodpovědnosti, píše Love to Know.

Po pětiletém dítěti samozřejmě nemůžete chtít, aby vám doma pomáhalo mýt nádobí nebo vysávat. Takto starý potomek by ale měl dávno vědět, že ve svém pokojíčku musí udržovat pořádek. Jak děti naučit efektivně uklízet? A v jakém věku by si měly poradit se základními úkony?

Učte je pořádku už od dvou let

Děti ve věku dvou let už by měly spát ve vlastní postýlce a mít pokojíček, popřípadě nějaký kout ve společné místnosti, který bude vyloženě jejich. V takovém případě by měly umět uklízet hračky do krabic nebo na police a také házet oblečení do koše na prádlo.

Pětileté děti by pak měly zvládat skládání některého jednoduššího oblečení, s menší pomocí si ustlat postel, ale také třídit hračky podle kategorií. Děti ve věku šesti a sedmi let na stlaní postele už pomoc nepotřebují. Zvládnou navíc samy setřít prach a lehce vysát vlastní pokoj, píše This Time of Mine.

Pokud je dítěti 10 let a postupovali jste správně, mělo by si už kompletně zvládnout uklidit pokoj samo. S menší pomocí dovede změnit ložní prádlo, vyzná se v organizaci a třídění všech předmětů, které denně využívá. Starší děti pak můžete postupně začít přemlouvat, aby vám pomohly také s úklidem v domácnosti.

Jak na efektivní učení úklidu

Pokud chcete, aby se vaše děti naučily úklidu už v nízkém věku, musíte pro ně být vzorem. Ukazujte jim, jak udržujete pořádek ve vlastních prostorách, radí Psych Central. Pomůže také rutina, tedy stanovení pravidelných časů pro úklid.

Nikdy nenuťte děti do dlouhého úklidu v kuse. Velké úkoly rozdělte na menší, zvládnutelné části. Pro menší děti je vhodné vytvořit obrázkové návody, za splněnou práci je pak odměnit například razítkem. Za určitý počet razítek mohou dostat sladkost.

Psychologové dále radí oceňovat každý pokrok, i když výsledek není dokonalý. Nikdy děti nesrovnávejte s jejich sourozenci. Každý člověk potřebuje k různým úkonům různý čas. Postarejte se tak o to, aby se nikdo necítil méněcenný nebo méně schopný.

Zdroj: Love to Know, Empowering Parents, NBC News, Psych Central, Care, This Time of Mine

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články